Toplu hastalık sırası Van'da

İki hafta arayla iki Doğu ili, toplu hastalıklara çocuklarını kurban verdi. Önce Ağrı'nın Patnos ilçesinde 200 kişi zehirlendi, iki çocuk öldü. Pazar günü de Van'ın Çaldıran ilçesinde 72 kişi hastanelik oldu bir çocuk hayatını kaybetti.

VAN - İki hafta arayla iki Doğu ili, toplu hastalıklara çocuklarını kurban verdi. Önce Ağrı'nın Patnos ilçesinde 200 kişi zehirlendi, iki çocuk öldü. Pazar günü de Van'ın Çaldıran ilçesinde 72 kişi hastanelik oldu bir çocuk hayatını kaybetti.
Çaldıran'ın Çubuklu Köyü'nde pazar günü aniden rahatsızlanan dördüncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Heybetullah Koçaroğlu hastane yolunda öldü. Çocuklarını toprağa veren aile, dün de ölüm raporu için savcılığa başvurdu. Ancak savcılık ölümü şüpheli bulup otopsi istedi. Mezar açılınca, köyde salgın hastalık paniği çıktı. Köylüler çocuklarını baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik şikâyetiyle Çaldıran Devlet Hastanesi'ne götürdü. İlk tedavi ardından çocuklar, Van Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Çocuklarda hızla yayılan bir gribal enfeksiyon olduğu belirlendi. Çubuklu Köyü'nde okullar tatil edildi.
İçme suyu şebekesi olmayan köyde, su ihtiyacı köydeki beş çeşmeden karşılanıyor. Çevre Sağlık ve Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, Çubuklu, komşu köy ve mezralarda sudan bulaşan hastalıklar yönünden araştırma yapacak. Köydeki beş bakkalda da yiyecek incelemesi yapılıyor. 2 bin nüfusunun 400'ü çocuk olan köyde halen sağlık kuruluşlarına götürülmeyen hasta çocuklar var.