Toplu mezar iddiası Meclis'te

Kulp'ta bulunan ve 11 kayıp köylüye ait olduğu öne sürülen toplu mezar, TBMM'ye taşındı. AKP'li Torun, Meclis'in köylüleri dinlemesini önerdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Alacaköy'de bulunan 'toplu mezar'ın, 1993'te gözaltına alındıktan sonra kaybolan 11 köylüye ait olduğu iddiası Meclis gündemine de taşındı. AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, konunun incelenmesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na başvurdu. Torun, köylülerin TBMM tarafından dinlenilmesini isterken, "Geçmişte PKK da yaptığı bu tür toplu katliamları inkâr etti. 'Sertleşme' ve 'kirli savaş' yıllarında hem devlet, hem örgüt cephesinde Türkiye çok şey yaşadı" dedi. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş da, kemiklerin olduğu yerin hemen yanı başındaki tepede çok sayıda uzun namlulu mermi kovanı bulduklarını söyledi.
Çobanlar tarafından bulunan kemiklerle ilgili 'Bunlar 1993'te gözaltına alınıp kaybolan 11 köylüye ait' iddiasına ilişkin yeni açıklamalar yapıldı. Kemikleri savcıya teslim eden heyetteki İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Demirtaş, şu bilgileri verdi:
"10 yılı aşkın süredir yerleşime kapalı olan bölgedeki kemiklerin kayıp köylülere ait olabileceği görüşümüzü iki teşhis güçlendirdi. Biri eşine, bir mağdur da orada bulunan kumaş parçalarının kardeşine ait olduğunu açıkladı. Ayrıca kemiklerin bulunduğu yerin 5-10 metre yükseğindeki tepede 20 kadar uzun namlulu silahlara ait mermi kovanı, aynı yere 700-800 metre mesafede ise birçok konserve kutusu bulundu. Tepedeki kovanlar bize, bu kişilerin buradan taranarak öldürülmüş olabileceğini açıkça düşündürtüyor. Bulunan kutuların da operasyon amacıyla buraya yerleşen birliğe ait olması çok kuvvetli ihtimal."
DNA testi yapılacak
Savcılığın kayıp yakınlarından saç örnekleri aldığını, dosyayı birkaç gün içinde DNA testi için İstanbul Adli Tıp'a göndereceğini belirten Demirtaş, "Kemiklerin kayıp köylülere ait olduğunun kesinleşmesi halinde, o tarihte Bolu'dan geldiği belirtilen ve bölgede operasyon yapan askeri birlik sorumluları hakkında dava açılması için yeniden savcılığa başvuracağız" dedi. Bölgede başka kayıp ve toplu mezar iddiaları da olduğunu söyleyen Demirtaş, bunların araştırılması için TBMM'ye çağrı yaptı.
Toplu mezar iddiası TBMM'ye de taşındı. İnsan Hakları Komisyonu üyesi AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, komisyondan konunun araştırılmasını isterken, "1993'te Alacaköy'de 11 köylünün gözaltına alındıktan sonra kaybolduğu iddiası ortaya atıldığında, yetkililer bu kişilerin PKK'ya katılmış olabileceğini açıkladı. Ancak köylülerin AİHM'de açtıkları dava Türkiye aleyhine sonuçlandı" diye konuştu.
Savcılık incelemesini sürdürürken, Meclis'in de İnsan Hakları Komisyonu aracılığıyla ayrı bir inceleme yapması gerektiğini vurgulayan Torun, "Gidip köylüleri dinleyebiliriz. Köylüler savcıya söyleyemediklerini bize daha rahat anlatabilirler" dedi.
Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bingöl'de 33 askerin öldürülmesinde olduğu gibi geçmişte PKK da yaptığı bu tür toplu katliamları inkâr etti. Ancak Şemdin Sakık'ın itiraflarıyla, katliam ortaya çıktı. Geçmişteki 'sertleşme' ve 'kirli savaş' yıllarında hem devlet, hem örgüt cephesinde Türkiye çok şey yaşadı. Eğer bu kemiklerin kaybolan köylülere ait olduğu anlaşılırsa ibret verici bir durum demektir. Korucu demeden, köylü demeden birbirlerini imha hareketine giriştikleri ortaya çıkacak."
Komisyonun kararı bugün
Komisyon Başkanvekili AKP Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, bu tür başvurular üzerine alt komisyon oluşturma yetkileri olduğunu belirterek, konuyu bugünkü toplantıda ele alacaklarını açıkladı. Komisyon Sözcüsü AKP Şanlıurfa Milletvekili Atilla Maraş ise iddiaları incelemeden 'Devlet veya örgüt yaptı' demenin mümkün olmadığını söyledi. Maraş, "Devletin, kendi vatandaşına böyle bir şey yapacağına inanmıyorum. Ancak bu olay aydınlanır" dedi.