Toplu mezardan çıkarılan kemikler postada kayboldu!

Toplu mezardan çıkarılan kemikler postada kayboldu!
Toplu mezardan çıkarılan kemikler postada kayboldu!
Lice ilçesinde 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra kaybolan ve 2003 yılında Kulp ilçesinin Bağcılar köyünde bulunan bir toplu mezardan iskeletleri çıkan beş kişinin kemikleri kayboldu. İHD "Kemiklerin bulunduğui torba PTT ile Adliye arasında kaybolmuş" dedi!
FERİT ASLAN

1994, Lice: Bölgede görev yapan Bolu Dağ Komando Tugayı’na mensup askerler tarafından Diyarbakır’n Lice ilçesinde gözaltına alındığı iddia edilen sekiz kişi kayboldu.
Kayıp yakınlarından birinin yıllar süren araştırması sonucu Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Bağcılar köyü yakınlarında 2003 yılında bir toplu mezar tespit edildi ve Kulp Cumhuriyet Savcılığı’na bilgi verildi.
Savcılık tarafından açılan toplu mezarda bulunan kemikler için kayıp yakınlarından kan örnekleri alındı. Bunun ardından kemikler ve kan örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Mezara koyacaklardı
Adli Tıp’ta yapılan çalışmalardan sonra toplu mezardan çıkarılan kemiklerin bör bölümünün Ali Bulut, Emre Bulut, Ramazan Bulut, Hasan Örhan ve Mehmet Örhan’a ait olduğuanlaşıldı. Üç kişinin kemiklerinin ise kime ait olduğu belirlenemedi. 15 yıl aradan sonra yakınlarının kemiklerine ulaşan Bulut ve Örhan aileleri, kimlik tespitinden sonra Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak kemikleri mezara koymak amacıyla istedi.
Ancak, savcılık ailelere, kemiklerin kendilerine ulaşmadığını ve nerede olduklarının bilinmediğini bildirdi.
Kayıp yakınları bunun üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. İHD Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden avukat Serdar Çelebi konuya ilişkin şunları söyledi:
“İstanbul Adli Tıp Kurumu’na başvurduk. Bize içinde sekiz kişiye ait kemikler bulunan ve 32 kilo ağırlığındaki torbanın Kulp Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildiğini söylediler. Kulp Savcılığı kemiklerin bulunduğu torbanın gelmediğini bildirdi. Kulp Postahanesi ise, kemiklerin geldiğini ve ilgililere teslim edildiğini söylüyor. Yani kemiklerin bulunduğu torba PTT ile adliye arasında kaybolmuş. Eğer kemikler bulunmazsa, sorumlular hakkında dava açacağız.”


    ETİKETLER:

    Bağcılar