'Toplu sünnet toplu facia'

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, bir haftada 7 bin çocuk hedefiyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday gösterilen toplu sünnet şölenine tepki var.

ADANA - Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, bir haftada 7 bin çocuk hedefiyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday gösterilen toplu sünnet şölenine tepki var. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi
Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Okur, toplu sünnetlerin çocuklar açısından toplu facialara dönüştüğü uyarısında bulundu.
Belediyenin organizasyonuyla önceki gün başlatılan şölende 90 kişilik ekip, üç grup halinde günde ortalama 1150 çocuğu sünnet ediyor. Üçüncü günün sonunda 3 bin 450 çocuk sünnet edildi.
7 bin çocuğun, 30 Ocak akşamına kadar ücretsiz sünnetten yararlanması bekleniyor. Belediye de, bu büyük etkinlikle Guinness'e girmeyi hedefliyor. Guinness'e bağlı SGS şirketinin görevlendirdiği Adana 10. Noter görevlileri, şölende gözlemcilik yapıyor.
Sünnetin, sağlık kuruluşlarında uzman çocuk cerrahı veya ürologlarca steril koşullarda yapılması gerektiğini belirten Prof. Okur, toplu sünneti şöyle eleştirdi:
Riski çok
"Belediyeler bunu reklam için yapıyor. Ancak yüzlerce çocuğu sünnet etmek için hiçbir sağlık kuruluşunun steril malzemesi yoktur. Bu da başta hepatit hastalığının bulaşmasına neden oluyor. Toplu sünnette çocuklar yan yana yatırılıp, kurbanlık koyun gibi korkuyla sırasını bekliyor.
Çocukların fiziki ve ruh sağlığı düşünülmüyor. Yanlarında biri ağlayınca, koro halinde ağlamaya veya kaçmaya çalışıyorlar. Bu, psikolojik travma yaratıp, kişiliklerini hırpalıyor. Erişkin yaşa gelince yıpranmış kişiliklerinin acısını başkalarından çıkarmak için seksüel eziyette bulunabiliyorlar. Bu nedenle toplu sünnetler toplu facialara dönüşebiliyor."