Toplu ziyaret için izin yok

Rektörler Komitesi, Prof. Yücel Aşkın'a destek amacıyla bugün Van'da toplanıyor. Toplantıya tüm üniversite rektörlerinin katılması bekleniyor.

ANKARA/VAN - Rektörler Komitesi, Prof. Yücel Aşkın'a destek amacıyla bugün Van'da toplanıyor. Toplantıya tüm üniversite rektörlerinin katılması bekleniyor. Mazereti nedeniyle Van'a gelemeyecek olan rektörler de kendilerini temsil etmesi için bir yardımcısını gönderecek. Van'da bir gece kalmayı planlayan rektörler, 23 Ekim sabahı da Rektör Yücel Aşkın'ı cezaevinde ziyaret edecekler.
Rektörler bugün Van'da, Rektör Aşkın'ın tutuklanmasına tepki göstermek amacıyla bir haftada ikinci kez olağanüstü toplanmış olacak. 19 Ekim'de toplanan Rektörler Kurulu'nda, tutuklanarak cezaevine konulan Rektör Aşkın'a destek olmak amacıyla tepkilerini sert bir bildiriyle dile getiren ve ardından Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i toplu ziyaret eden rektörler, eleştirilere maruz kalmıştı.
Ayrı ayrı gidilecek
Rektörler Komitesi'nin destek amaçlı bildirisinin çok ağır olduğu dile getirilmiş, Komite yargıya güvenmemekle suçlanmıştı. YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, 'toplu halde' Van'a gideceklerini duyurmuştu. Ancak 19 Ekim sonrasında gösterilen tepkiyle ilgili yapılan eleştirileri değerlendiren rektörler, masraflı olması ve eleştiriler nedeniyle özel uçakla toplu olarak Van'a gitmekten vazgeçti.
Bugün kendi imkânlarıyla Van'a gidecek olan rektörler, saat 16.00'da bir toplantı yapacak ve Aşkın'ın yanında olduklarını yineleyecekler. Rektörler, yarın da Aşkın'ı ziyaret edecekler.
Van M Tipi Cezaevi'nde bulunduğu bir hafta içinde Aşkın'ı 150 kişinin ziyaret ettiğini belirten Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, ziyarete sınırlanma konulmadığını, ancak cezaevi koşulları nedeniyle toplu ziyaretlere izin verilmediğini belirtti, "Bu konuyu topluca ziyarete gelenlere söylüyoruz. Cezaevi koşulları yüzünden bunu yapmak zorundayız" dedi. YÖK heyetinin, dün itibarıyla kendilerinden izin talebinde bulunmadığını belirten yetkililer, YÖK heyetine izin verileceğini ifade etti, "Ancak yine çok kişi geleceği için belli sayıda kişilere izin vermek zorunda kalacağız. Büyük ihtimalle YÖK Başkanı ile yönetim kurulu üyelerine izin verilecek" dedi.
Protesto gösterisi
Aşkın'a bir eylemli destek de Samsun'dan geldi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, Kurupelit Kampüsü'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Çoğu öğretim üyesi olan grup adına Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Çelik, "Bu olay, Türkiye'nin bütün üniversite ve öğretim üyelerine yapılmıştır. Üniversitelerin bütçeleri kısıtlanıyor, bu tür uygulamalar öğrencilerin hizmetinin aksamasından başka birşey değil. Buna karşı hep birlikte olarak protesto ediyoruz" dedi.
Çelik, Çiçek'in 'meslek dayanışması' açıklamasına "Bu, meslek dayanışması değil, hepimizi ilgilendiriyor." yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7608437608430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.