Toplumsal şiddet bu kez Gönen'deydi

Beşiktaş'ın Fenerbahçe galibiyeti, Balıkesir'in Gönen ilçesinde bir ayaklanmayı ateşledi. İlçede istenmeyen bir gece kulübünün iki koruma görevlisi, maçı seyrettikleri birahanede Beşiktaş'ın attığı son golü 'abartılı' kutlayınca çevredekiler müdahale etti.

BALIKESİR - Beşiktaş'ın Fenerbahçe galibiyeti, Balıkesir'in Gönen ilçesinde bir ayaklanmayı ateşledi. İlçede istenmeyen bir gece kulübünün iki koruma görevlisi, maçı seyrettikleri birahanede Beşiktaş'ın attığı son golü 'abartılı' kutlayınca çevredekiler müdahale etti. Çıkan kavganın ardından ilçede 'Gazinocular Gönenlilere küfür etti' söylentisi yayılınca bina önünde toplanan kalabalık, korumaları linç etmek istedi. Gerginlik yedi saat sürdü. Kalabalığı, sabah 04.00'te, jandarma dağıttı.
İlçede bazı kişilerin kent dışına çıkmasını istediği Artvinli Yüksel Dede'ye ait Efes Night Club'da koruma görevlisi olan ve Gönen'de yaşayan Fikret Büyüközcü ile Hayati Sarıdan, 'Kaptanın Yeri' adlı birahanenin camından maçı izlerken, Beşiktaş dördüncü golü attı. İddiaya göre, Sarıdan'ın 'Nasıl g' demesi üzerine, birahanede maçı izleyen Erol Delioğlu, İrfan Hayran, İsa Baştürk ve Varol Delioğlu tepki gösterdi. İki grup arasında arbede çıktı. Birahane ve çevreden gelenlerin, kavga ettikleri kişilere sahip çıktığını gören korumalar çalıştıkları gece kulübüne sığındı.
Jandarma aracına saldırı
"Siz kim oluyorsunuz. Hem dışarıdan geldiniz hem bize küfür ediyorsunuz" diye bağıran kalabalık, camlarını ve kapılarını kırdıkları gece kulübüne girip korumaları linç etmek istedi. Önlem alan polis, jandarmayı da çağırdı. Bina önünde toplanan yaklaşık 700 kişi, 'Burası Gönen, buradan çıkış yok', 'Bu kişileri bize verin' diye slogan atarak, kulübün sahibinin otomobillerine zarar verdi.
Kalabalık çoğalınca olay yerine gelen kaymakam Saim Eskioğlu, göstericileri sakinleştirmek istedi, ama bu girişim işe yaramadı. Gerginliğin tırmanması üzerine kulüpten geniş güvenlik önlemi altında çıkarılan korumalar ve işyeri sahibi, bölük komutanlığına götürülmek istendi. Ancak kalabalık, jandarmanın aracına saldırıp bu kişileri çıkarmak istedi. Araçtakiler, kalabalığın elinden güçlükle kurtarılıp, adı açıklanmayan bir karakola götürüldü.
Bu arada kalabalık, aralarından 10 temsilci seçerek, AKP Balıkasir Milletvekili Turhan Çömez'in de bulunduğu kaymakamlık binasına gönderdi. Gazinonun Gönen'den çıkarılmasını isteyen bu kişilere Eskioğlu, "Belediye işyeri sahibine kısa süre verdi. Birkaç güne kadar gidecekler" diye konuştu.
Tansiyon düşmeyince Balıkesir, Manyas ve Bandırma'dan toplam 120 asker ve polis takviye olarak geldi. Olayların çıktığı caddeye gelen güvenlik güçleri altı sokakta barikat kurdu. Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Seyfullah Saltuk, kalabalığa, "Vatanını seven bu hareketi yapmaz. Şu anda kanunsuz eylem yapıyorsunuz" diye seslendi. "Pavyonun kapatılmasını istiyoruz. Ne bağırıyorsunuz. Söz verin, dağılalım" yanıtı veren kalabalığa, jandarma copla müdahale etti.
Üç polis yaralandı
Sabah saat 04.00'e kadar devam eden olaylar, jandarmanın kalabalığı dağıtıp, pavyonun bulunduğu caddeye gelen sokak ve mahalle aralarının tutulmasıyla yaklaşık yedi saat sonra kontrol altına alındı. Olaylarda üç polisin yaralandığını belirten yetkililer, olayın başında etkili olduğu öne sürülen iki koruma, gazino sahibi Yüksel Dede, oğlu Göktuğ Dede, akrabası Gökhan Dede, dört gazino çalışanı ile olaylara karışan altı kişi haklarında darp, ızrar, görevli memura mukavemet ve mütecaviz sarhoşluk suçlarından adliyeye çıkarıldıklarını söyledi. Zanlılardan dayak yiyen dört kişi şikâyetçi olarak adliyeye gitti.
Kaymakam Eskioğlu, "Olayların Mersin, Trabzon ve Sakarya'dakilerle ilgisi yok. Etnik veya siyasi bir gerginlik yaşanmadı. Araya giren provokatörleri güvenlik birimleri belirleyip uzaklaştırdı. İlçede şu anda yaşam normal olarak devam ediyor" dedi.
Çömez de, "Uzun zamandır rahatsız olunan bir gece kulübüyle ilgili ortaya çıkan bir tartışma, kalabalık bir grubun şehir merkezinde toplanmasıyla infiale dönüşmüş. Kendilerine Ankara'da çare bulacağımı söyledim. Emniyet güçlerinin daha etkin olmasını bekliyorlar. Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarıyla ilgili rahatsızlıkları ön plana çıkmış. Devletin bu tür şeylere asla müsaade etmeyeceğini bildirdim" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/8471168471160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.