Toplumun yüzde 72'si evlilik dışı beraberliğe karşı!

Toplumun yüzde 72'si evlilik dışı beraberliğe karşı!
Toplumun yüzde 72'si evlilik dışı beraberliğe karşı!
Sabancı ve Koç Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 87'si, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin mutlaka evli olması gerektiğini savundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın açıklamalarıyla başlayan kız ve erkek öğrencilerin yurtlarda ve aynı evlerde birlikte kalmasıyla ilgili tartışmalar devam ederken, Sabancı Üniversitesi ile Koç Üniversitesi tarafından Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı (ISSP) kapsamında hazırlanan, ‘ Türkiye ’de Aile, İş ve Toplumsal Cinsiyet’ raporu açıklandı. Raporda, araştırmaya katılanların yüzde 72’si, evli olmayan çiftlerin bir arada yaşamalarının kabul edilmez olduğunu savunurken, yüzde 13’ü çiftlerin evlenmeden de bir arada yaşayabileceğini ileri sürdü.

‘Kadının aile içinde ve çalışma hayatındaki rolü, lezbiyen ve gay çiftlerin çocuk yetiştirmesi üzerine toplumun bakış açısı, evlilik dışı çocuk sahibi olmak’ gibi konularda toplumun genel eğilimini tespit etmek için Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ile Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, 59 ilde 1555 kişiyle yüz yüze görüştü.

Araştırmaya katılanların yüzde 87’si, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin mutlaka evli olması gerektiğini savundu. Katılanların yüzde 13’ü ise çiftlerin evlenmeden de çocuk sahibi olabileceğini savundu.

Yüzde 72’si, evli olmayan çiftlerin bir arada yaşamalarının kabul edilmez olduğunu savunurken, yüzde 13’ü çiftlerin evlenmeden de bir arada yaşayabileceğini ileri sürdü. Türkiye’de evlilik dışı beraber yaşama pratiğini ‘kabul edilebilir’ bulan yüzde 13’lük oran, Avrupa ortalamasının çok altında. 2002 yılında yapılan ISSP araştırmalarına bu oran Danimarka’da yüzde 93 civarında. 


'İDEAL ÇOCUK SAYISI'


Araştırmada ideal çocuk sayısının 2 olduğu yönünde görüş bildirenlerin oranı yüzde 43. Toplumun yüzde 36’sı ise ideal çocuk sayısının 3 olduğu yönünde kanaat bildirdi. Yapılan araştırma sonucunda, kadının toplumdaki rolünün çoğunluk tarafından ‘çocuk yetiştirmek’ ve ‘ev işleriyle uğraşmak’ olarak algılandığı, erkeğin rolününse ‘ev dışında kazanç sağlayıp aileye bakmak’ olarak algılandığı tespit edildi.

Katılımcıların yüzde 43.2’si ailenin kadının çalışmasından zarar göreceğini savundu. Katılımcılara, ‘Her ikisi kadın ya da her ikisi erkek olan çiftler bir kadın ve bir erkekten oluşan çiftler kadar iyi çocuk yetiştirebilir mi?’ sorusu yöneltildi. Deneklerin yüzde 9’u lezbiyen çiftler için ‘evet’ cevabını verirken, yüzde 7’si ise gay çiftler için ‘evet’ cevabını verdi. Deneklerin yüzde 54’ü lezbiyen çiftlerin, yüzde 56’sı gay çiftlerin kadın ve erkekten oluşan bir çift kadar iyi çocuk bakamayacağı yönünde kanaat bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1159335115933512

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aldatma ve boşanma oranlarına da bakılsın - generalduncan

  Örtbas edilen aldatma öyküleri ile ilgili kadın dernekleri gayet geçerli bilimsel araştırmalar sunacaklardır. Bu millet böyle işte. Çocuk yapmak için evli olmak şart diyor. Sonra gidip imam nikahı kıydırıp kadına ev açıyor... Bu arada sağduyulu %28'in evli olmak gerekmez dediğini de göz ardı etmiş haber.

  Beraberlik ile birlikte yaşamak arasındaki fark - ignoranceisbliss

  Bu iki üniversite, yurtlarının ilk gününden beri cinsiyet ayrımcılığı yapmamıştı. Araştırmanın sonuçlarını yanlış bir ortamda, yanlış bir zamanda yayınlamış olabilirler. Bu konuda yandaşlık yapmaları fazla tezat olur. Diğer taraftan, "beraber olmak" ile "birlikte yaşamak" arasında çok büyük bir fark var. Evlilik öncesi birlikte yaşamayı uygun bulmamaları, sevişmeyi de uygun bulmadıkları anlamına gelmez. Türkçe kelimeleri eğip bükerek haberi bu şekliyle sunan gazetenin yalakalığına paha biçilmez. Tebrik ederim, harikulade bir yolda gidiyorsunuz.

  ... - k-a-o-s

  1-bu %72 "imam nikahı"na da karşı mı? ..... 2-o halde kendileri evlilik dışı ilişki yaşamasınlar ...

  Ahlakınızı Sevsinler! - X120

  Aynı topluma soraydınız; imam nikahı ve çocuk gelinler hakkında ne düşünüyorlarmış? Çokeşli milletvekillerinden memnunlar mıymış? Kızlık zarı diktirmek denen akıllara zarar bir operasyonda bu ülke ilk sıralarda yer alıyor, acaba bu konuda ne düşünüyorlarmış? Bu memlekette damacanasından, eşeğine, köpeğine, tavuğuna kadar her şeye tecavüz ediliyor, acep nedenmiş? Tecavüzcü sapıkları salıveren devletimize ahlak timsali yüce halkımız neden bir tepki göstermiyormuş? Namus neymiş, insanın neresinde bulunurmuş? Bir dahaki anketinize bu soruları da ekleyiverin.

  Radikal Soft Paper ! - murat77

  Yani bu habere ne demeli simdi ! Iki uc kose yazari sevgili basbakani elestirdi diye hemen ne yapalm da elestirileri dengeleyelim diye harekete gecip bu haber cikmis ortaya ! Adam akilli ustune "Padisahim cok yasa" yazsaydiniz daha iyi olurdu. Surda bir iki tane degerli kose yazariniz var neyseki onlar itibiranizi hala bir nebzede olsa koruyor ama nereye kadar bilinmez..

  Çoğunluktan Bireye Ne? - HalilEksi

  Toplumun %72 sinin evlilik dışı beraberliğe karşı olması, diğer %28in çoğunluğun düşüncesine göre davranmasını gerektirmez. İsteyen %72 evlenir, istemeyeni kimse evlendiremez. Özgürlük ortada seçenek varsa olur. Ama tabii bu mantık demokratik ve özgür ülkelerde olur Türkiye gibi 5. dünya ülkelerinde değil. Bizde Başbakan nasıl münasip görürse o olur

  NE TOPLUMU - HARAYDIN

  Yani kadın ve erkeklerin yüzde 75 i nikahsız birlikte yaşamak istemiyor demektir. Zorla kimse kimseyi nikahsız birlikte yaşamaya zorlayamaz. insanlar bunu istiyorsa bu merak niye? kİMSE KİMSEYE ZORLA NİKAH KIYAMAZ, zorla nikahsız birlikte yaşatamaz.