Toprağın suya doyması nedeniyle taşkın ve sel uyarısı

Toprağın suya doyması nedeniyle taşkın ve sel uyarısı
Toprağın suya doyması nedeniyle taşkın ve sel uyarısı
Meteoroloji, Ege kıyılarında beklenen yağışın, toprağın suya doyması nedeniyle taşkın ve sele yol açabileceğini belirterek, vatandaş ve ilgilileri uyardı

BALIKESİR - Meteoroloji, Ege kıyılarında beklenen yağışın, toprağın suya doyması nedeniyle taşkın ve sele yol açabileceğini belirterek, vatandaş ve ilgilileri uyardı.

Balıkesir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, Ege kıyılarının Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına girdiğini bildirdi.

BALKANLARDAN SOĞUK HAVA GELİYOR

Cuma günü mevcut yağışlı havaya ilave olarak bölgenin, Balkanlar'dan gelen soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor. Mevsim normalleri civarında ve 2-3 derece üzerinde seyreden hava sıcaklığı, bölgede 5-6 derecelerde tahmin ediliyor.

Bölge genelinde tahmin edilen yağışların Çanakkale, Balıkesir ve Manisa'nın doğusunda yağmur, İzmir , Aydın ve Manisa'nın güneybatısında sağanak şekilde görülmesi bekleniyor.

Son günlerde bölge genelinde kaydedilen yağışlar sonucu toprağın doymuş olması sebebiyle taşkın ve sel riski bulunuyor. Meydana gelebilecek, ulaşımda aksama, sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları isteniyor.(aa)