Toprak için strateji yok

Türkiye'de toprak sivil topluma emanet. 17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü nedeniyle dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ndeki sempozyuma katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Erozyonla mücadele çalışması, maalesef sivil toplum örgütleriyle sınırlı.

ANKARA - Türkiye'de toprak sivil topluma emanet. 17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü nedeniyle dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ndeki sempozyuma katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Erozyonla mücadele çalışması, maalesef sivil toplum örgütleriyle sınırlı. Bu mesele devletin stratejik konularından biri olmalı" dedi. Eker, Toprak Koruma ve Arazi Kanunu Tasarısı'nı en yakın zamanda Meclis'te kabul edeceklerini söyledi.
Türkiye'nin yüzde 81'i riskli
Sempozyumda verilen bilgilere göre dünya yüzeyinin yüzde 40'ı çölleşme riski taşıyor. Dünyada her yıl Yunanistan'ın yüzölçümü kadar ormanlık alan yok oluyor. Her yıl 20 milyon ton toprak erozyon sonucunda yok oluyor. 21'inci yüzyılın ilk yarısında 800 milyon insanın açlıktan öleceği ve bu rakamın 200 milyonunun çocuk ölümü olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'nin önümüzdeki on yıl içinde topraklarının yüzde 81'i erozyondan etkilenebilir.
Sezer: İşbirliği gerekiyor
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, TEMA başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin çevre sorunlarına duyarlı yaklaşımı ve çözüm arayışlarını mutlulukla izlediğini ifade ederek, tüm yurttaşlara destek çağrısında bulundu.


    http://www.radikal.com.tr/7494267494260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.