Toprak nerde, sel aldı sel nerde, hiç olmadı ki!

Kontrolörler onaylamış
Düzce'de deprem konutlarının altyapı inşaatlarını üstlenen 12 firma, kazı yapılan yerlerden çıkan toprağı kendilerine gösterilen depolara taşımadıkları halde, devletten 15 trilyon lira istedi. İller Bankası'nın kontrolle görevli olan mühendisleri, müteahhitleri doğrulayınca bu bedel firmalara ödendi.
Depoda toprak yok
Savcılık tarafından açılan soruşturmada, inşaat alanlarından çıkan toprağın depolara taşınmadığı tespit edildi. Müteahhitler kendilerini şöyle savundu: "Hasanlar Barajı'ndan bırakılan su nedeniyle oluşan sel tüm toprağı aldı götürdü." DSİ'den gelen cevap ilginçti: "Söz konusu dönemde sel olmadı."
200 yıla kadar hapis
Ayrıca sekiz futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda, 35 metre yüksekliğinde birikim sağlayacak toprağın selle sürüklenemeyeceği de belirtildi. Bu yanıt üzerine müteahhitlerle altı kontrol mühendisi hakkında 200 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Deprem konutlarının altyapı inşaatlarında ortaya çıkarılan yolsuzluk iddialarına bir yenisi eklendi. Kalıcı konut sahasında bulunan toprağı taşımayı üstlenen müteahhitler, söz konusu toprağı taşımadıkları halde taşımış gibi göstererek 15 trilyon lira kazanç elde etmekle suçlanıyor.
Müteahhitlere göre onlar toprağı taşıdı ama döküldüğü yerde toprağı sel götürdü. DSİ ise bölgede sekiz futbol sahası genişliğinde bir alan üzerinde, 35 metre yükseklikte bir alanı kaplayacak miktarda toprağı 'götürecek' bir sel olmadığını söylüyor!
İller Bankası ihale açtı
17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan depremlerin ardından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı önce geçici, sonra da kalıcı konutlar yaptırmaya yöneldi. Kalıcı konutlarla iletim hatlarının altyapı inşaatları İller Bankası aracılığıyla ihale edildi. Sözleşmelere müteahhitlere kazı artığı toprakları gösterilen depo alanlarına taşımaları koşulu ve ödenek konuldu. 2004 başında inşaatlarla ilgili soruşturmalar sonuçlanmaya ve suç duyuruları yapılmaya başlandı.
İddianamede yer alan tespitler
Düzce'de kalıcı konutların bir bölümüyle merkez iletim hattını kapsayan 11 kısımlı inşaatların savcılık soruşturması sonucunda Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Soruşturma dosyasıyla savcılık iddianamesinde sahte ve gerçeği yansıtmayan belgelerle kamudan haksız kazanç sağlanmasına ilişkin ilginç tespitler ve ifadeler yer alıyor. Bunların bir bölümü şöyle:

 • Düzce'de müteahhitlere kalıcı konut alanlarına 19.5 kilometre uzaklıkta bir depo alanı gösterildi. Müteahhitler 'döktük' dediler, bankanın kontrol mühendisleri de 'dökülmüş' diye onay verip müteahhitlere 15 trilyon lira ödenmesini sağladılar.
 • Soruşturma başlatılınca müteahhitlerin toprakların döküldüğünü söylediği bin 500 metre uzunluğunda ve 60 metre derinliğindeki depo alanında inceleme yapıldı. Sondajlama sonucunda üzeri toprakla kapatılmış alanda depremde yıkılan binaların enkazının bulunduğu ortaya çıktı.
 • Bilirkişi incelemesi sonucua bu alana toprak dökülse bile bunun ancak toplam toprağın yüzde 4'ü olabileceği hesaplandı.
 • Müfettişler bu arada kazı artığı toprakların kalıcı konutların yakınına ve DSİ kanalı boyunca döküldüğünü ortaya çıkardı.
 • Bu aşamada savunmaları alınan müteahhitler, dökülen toprakların Melen Çayı'nda Hasanlar Barajı'ndan bırakılan su dolayısıyla meydana gelen selle sürüklendiğini iddia ettiler. DSİ Bölge Müdürlüğü böyle bir sel baskınının yaşanmadığını bildirdi.
 • Müfettişler sel olsa bile, sekiz futbol sahası büyüklüğünde, 35 metre yüksekliğinde bir kütle oluşturacağı hesaplanan toprağı selin götürmesinin 'hayatın olağan akışına aykırı olduğu' saptamasını rapora koydu.
  Amire 200 yıl hapis isteniyor
  İddianamede İller Bankası Kontrol Amiri Sevinç Deniz başta, beş kontrol mühendisi ile müteahhitler hakkında 'nitelikli dolandırıcılık', 'sahte evrak düzenlemek' ve 'sahte evrakları bilerek kullanıp menfaat temin etmek' suçlamalarıyla dava açıldı. Davada Deniz hakkında 200 yılı aşan ağır hapis cezası istendi. Kontrol mühendisleri için de 18 yıldan 100 yıla kadar hapis cezasına hükmedilmesi talep edildi. Aksal, Boytaş, İTS, Ekşi, Avrasya, Yenigün, Peker, Betel, Soysal, Ekşioğlu Kardeşler, Okyanus ve Çizgi şirkelerinin sorumluları hakkında da 'nitelikli dolandırıcılık, sahte evrakı bilerek kullanmak ve menfaat temin etmek' iddiasıyla 18 yıla kadar ağır hapis ve elde edilen haksız kazancın iki katı kadar ağır para cezası isteniyor.
  Başka davalar da var
  Depremlerden sonra kalıcı konut altyapı inşaatlarında kazı toprakları depo alanlarına taşınmadığı gerekçesiyle çeşitli davalar açılmıştı. Bolu, Düzce, Sakarya, Yalova, Kocaeli ve İstanbul'da 18 kalıcı konut bölgesinde 45 müteahhidin kazı artığı toprakları taşımadıkları halde devletten 36 trilyon 885 milyar lira haksız para aldıkları iddia edilen davalarda yargılamalar sürüyor. Bu davalarda da kontrol amiri Deniz ile mühendisler hakkında 18 yıldan başlayan ağır hapis cezaları isteniyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7517857517850

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.