Toprak yüzü görmedi

Hindistan'ın İzmir Fuarı hediyesi olarak 1954'te Türkiye'ye getirilen 56 yaşındaki Asya fili Pakbahadur için sivil toplum örgütleri 'özgürlük' kampanyası başlattı.

İZMİR - Hindistan'ın İzmir Fuarı hediyesi olarak 1954'te Türkiye'ye getirilen 56 yaşındaki Asya fili Pakbahadur için sivil toplum örgütleri 'özgürlük' kampanyası başlattı.
50 yıldır hayvanat bahçesi içindeki 150 metrekarelik alanda yaşayan Pakbahadur'un, yaşamının son dönemini 'doğala yakın ortamda' geçirmesini isteyen sivil toplum örgütleri bir dizi etkinlik düzenleyecek. Kordon Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Bülent Turanlı, Asya fillerinin yaşam sürelerinin 60 yıl olduğunu söyleyerek "Pakbahadur son yıllarını yaşıyor. Avrupa'da hayvanat bahçesi kavramı değişti. Hayvanlara eziyet çektiren doğal ortamdan yalıtılmış kafesler değil, doğala en yakın biçimde düzenlenen safari parklar yapılıyor. İzmir'in de bu tip bir parka ihtiyacı var. Pakbahadur, bu mücadelede sembol oldu. Hayatının son dönemini yaşayan file vereceğimiz en güzel hediye, doğala yakın bir ortam yaratmaktır. Pakbahadur 50 yıldır beton üzerinde yaşıyor, onun da artık ayağı toprağa değmeli" dedi.
Turanlı, 28 kasımda temsili bir doğum günü partisi düzenleyeceklerini ve bu partide Pakbahadur'a 'hemşerilik beratı' vereceklerini de söyledi. Kampanya www.pakbahadur.com internet adresinde de devam edecek.
İzmir Hayvanat Bahçesi amiri Çağlayan İnanlı ise "Hayvanat bahçesi için yetiştirilen Pakbahadur'un doğal ortama adapte olması imkânsız. Ancak ona daha iyi ortam sunmak için proje çalışması sürüyor. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği ile hazırladığımız İnciraltı projesi bölgenin sit alanı olması nedeniyle iptal edildi. Aynı proje Buca ve Gaziemir ilçelerinde uygulanmaya çalışılacak" dedi.