Toprakta dört hayat

Kangal ilçesindeki Demir Eksport Kömür İşletmesi'nde yıllardır çıkarılan tonlarca toprak dört işçiyi yuttu.

SİVAS - Kangal ilçesindeki Demir Eksport Kömür İşletmesi'nde yıllardır çıkarılan tonlarca toprak dört işçiyi yuttu.
Kangal Termik Santralı'na kömür sağlayan Demir Eksport Kömür İşletmesi'nde pazar günü saat 18.30'da göçük oldu.
Ocaktan çıkarılan toprağın yığıldığı 'tumba' denilen tepeler yaklaşık bir kilometre kayarak tüm alanı kapladı. Göçük sırasında kepçeyle çalışan 41 yaşındaki Osman Karataş, greyder kullanan 37 yaşındaki Mehmet Demir ve kamyon şoförü 51 yaşındaki Hacı Ömer Çay ile işçi 46 yaşındaki Haydar Yıldız yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki toprağın altında kaldı.
Kurtarma çalışmaları hemen başlatıldı. Ancak sese ve ısıya duyarlı, kameralı canlı arama dedektörleriyle yapılan çalışmalardan henüz sonuç alınamadı. Çalışmalara Sivas Arama ve Kurtarma Derneği ile Ankara , Malatya , Erzurum ve Zonguldak 'tan ekipler de katıldı. Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) 10 kişilik ekip, helikopterle olay yerine ulaştı. Ankara İtfaiyesi de eğitimli köpekleriyle bölgeye gitti.
Demir Eksport A.Ş'nin Şantiyeler Müdürü Salih Özaslan, "Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi. Şirket yetkilisi Bilal Kul da, göçüğün hemen ardından kurtarma çalışmalarına başlandığını belirtti. Kaymakam Mehmet Sarıcan, göçüğün çok büyük olduğunu vurguladı ve tüm imkânların seferber edildiğini söyledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Malatya

  ,

  ZONGULDAK