Toptan ABD'ye de kızdı Danıştay'a da

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ABD'nin terörü cesaretlendirdiğini söyledi. Toptan, hükümetin yayın durdurma yasağına 'dur' diyen Danıştay'ı da eleştirdi: Terörü iyi tanıyan bir organ olarak daha dikkatli olmalıydılar

ANKARA - TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Diplomatik yolları denemelisiniz" diyen ülkelerin iyi niyetlerine artık Türkiye'nin inanmadığını söyledi. Toptan ABD'yi de PKK'ya cesaret vermekle suçladı.

SIKIYÖNETİM VEYA OHAL'A GEREK YOK

NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün, gündemdeki çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Toptan, bazı partilerin, OHAL ilan edilmesini de içeren önerileriyle ilgili şunları söyledi: "Muhalefetin yeni öneriler getirmesi, yeni açılımlar getirmesi

elbette Hükümet tarafından değerlendirilecek, dikkate alınacak hususlardır. Ama şahsen, benim kanaatimi soruyorsanız, şu anda henüz Türkiye bir sıkıyönetim veya OHAL ilan etme noktasında kesinlikle değildir. İnşallah Türkiye, bu durumlara düşmeden, sıkıyönetim, OHAL ilan etmeden terörle mücadelede mutlaka başarıya ulaşacaktır."

 

'ABD HİÇ İNANDIRICI DEĞİL

"Üzülerek ifade etmek gerekir ki ’Türkiye’ye hala diplomatik yolları denemelisiniz’ diyenlerin söz ve davranışları, ciddi şekilde terör örgütünü cesaretlendirmektedir" diye konuşan Toptan bu ülkelerin iyi niyetine Türkiye'nin inanmadığını söyledi.

Toptan, ABD’nin tutumuna yönelik bir soruyu da şöyle cevaplandırdı: "Washington’ın açıklamaları, teröre cesaret veren gruplardan bir tanesidir. Washington’ın, ’Biz terör örgütüyle bağlantı kuramıyoruz, orada ne yapıyorlar çok bilemiyoruz, o nedenle terör örgütüyle mücadele için biraz daha zamana ihtiyaç var’ sözleri kesinlikle inandırıcı değil. ABD’li gazeteciler, terör örgütünün karargahına kadar gidip orada görüşmeler yapabiliyor ama ABD istihbarat örgütleri veya güvenlik güçleri bunu yapamıyor. Buna hiç kimseyi inandıramaz. Doğrusunu isterseniz, bunca yıllık müttefikimizin Türkiye’yi hala anlayamamış olması, Türkiye’nin çektiği sıkıntıyı hala bir takım önlemlerle ortadan kaldırmaya çalışmaması, Türk milletini çok derinden üzmekte ve yaralamaktadır. O nedenle her fırsatta hem Hükümetimiz hem Meclisimiz, bu işle görevli olan milletvekilleri olarak ifade etmeye çalışıyoruz ki ABD bir yol ayrımındadır. Ya bunca yıllık müttefikiyle birlikte hareket edecek ya etmeyecek. Etmezse ne olacak? Etmezse biz teröre teslim olacak bir ülke değiliz.

'DANIŞTAY'I ELEŞTİRMEK İSTEMİYORUM' DEYİP ELEŞTİRDİ

Danıştayın, Hakkari’deki terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesinin durdurmasının değerlendirmesinin sorulması üzerine ise Toptan şöyle konuştu: "Muhtemeldir ki, devletin güvenliğiyle ilgili tereddütler, kuşkular çıktı ki böyle bir yola sapıldı. Sık gördüğümüz bir uygulama değil. Beklenirdi ki Danıştay, RTÜK’ten veya hükümetten bir savunma istesin. Belki bazı şeylerin yazıya dökülmesi sorun olabilir ama bir yetkili çağrılıp, bu konudaki gerekçeler dinlenebilsin. Danıştay, terörü çok yakından tanıyan bir organımız. Devletin bir kurumu olarak, Danıştayımızın biraz daha dikkatli hareket etmesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Danıştayımız, Türk milleti, kamu adına karar veriyor. Eleştirmek amacıyla söylemiyorum ama beklenen bir karar değildi." (aa)