Toptan ailesi polisle kapıştı

Karşılıklı dayak iddiası

İzmir'de yol verme yüzünden çıkan bir kavgaya karışan TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın iki akrabası, polislerle kavga etti. İki polis yaralanırken Sinan Toptan karakolda da dayak yediğini ileri sürdü. Emniyet: "Biz değil, çevredekiler vurmuş."

İZMİR - 1 Haziran'da değişen 'Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'ndan sonra çoğalan 'karakolda dayak' idialarına bir yenisi eklendi. Bu sefer iddia sahibi Türkiye Cumhuriyeti'nin protokolde Cumhurbaşkanı'ndan sonra gelen ikinci numarası TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın akrabaları. Son dört ayda özellikle İstanbul Beyoğlu'nda karakolda dayak yediğini iddia eden birçok kişi suç duyurusunda bulunmuştu.
Toptan ailesinin iddiasına göre İzmir Balçova'da meydana gelen olay şöyle gelişti: TBMM Başkanı Toptan'ın kuzeni Hüseyin Toptan'ın çocuklarından nakliyecilik yapan 27 yaşındaki Mustafa Toptan, kimliği belirlenemeyen bir kamyon şoförüyle tartışmaya başladı. Önceki gün saat 18.30 sıralarında meydana gelen tartışma yüzünden Mithatpaşa Caddesi'ndeki kavşak tıkandı. Trafikte bulunan iki sivil polis, tıkanıklığın nedenini öğrenmek için ön tarafa gitti. Polis memurlarıyla Mustafa Toptan arasında da tartışma çıktı. Tartışmaya, yoldan geçerken olayı gören Mustafa Toptan'ın ağabeyi 35 yaşındaki Sinan Toptan'la komşuları 19 yaşındaki Doğan Göztepe ve 34 yaşındaki Celalettin Göztepe de katıldı.
Polisin burnu kırıldı
Bu arada polis memurlarından Ayhan Korbay, tabancasını çekerek havaya ateş etti. Sinan Toptan, polis memuru olduğunu bilmediğini öne sürdüğü, Korbay'ın elindeki silahı aldı. Kavga sırasında polis memuru Korbay ve Kenan Yeniçeri çeşitli yerlerinden darbe alıp yaralandı. Silah çevredekilerin araya girmesiyle polis memuruna geri verildi. Kavgada burnu kırılan polis Ayhan Korbay ile beyin travması geçirdiği belirtilen Kenan Yeniçeri, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Kavgaya neden olduğu belirtilen kamyonet sürücüsüyse kaçtı. Polis, Mustafa Toptan, Sinan Toptan, Celalettin Göztepe ile Doğan Göztepe'yi Balçova Merkez Karakolu'na götürdü.
'Tutumları değişti'
Toptan ailesinin iddiasına göre ifadesi alınmak üzere götürülen Sinan Toptan karakolda dayak yedi. Toptan'ın sağlık raporu alınması için götürüldüğü İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde polislerin sert tutumu sürdü. Bunun üzerine Toptanlar, TBMM Başkanı'nın akrabaları olduğunu söyledi. Bu açıklamadan sonra polisin tutumu değişti. Toptan kardeşlerin yakınları sağlık kontrolüne güvenmediklerini belirtip, Sinan Toptan'ı Özel Ege Sağlık Hastanesi'ne götürdü. İddiaya göre TBMM Başkanı Köksal Toptan, polisi arayarak Sinan Toptan'ın yakınlarına teslim edilmesini sağladı. Ancak TBMM Başkanı Toptan yaptığı açıklamada bu iddiayı reddetti. Sinan Toptan'ın raporu Özel Ege Sağlık Hastanesi'nden aldı. Toptan ailesiyle ambulansa binmek isteyen sivil polis memuru aşağı indirildi. Mustafa Toptan'sa tedavisinin ardından yeniden karakola götürüldü. Toptan ailesi, yol verme tartıştıkları kamyon şoförünün polislerin arkadaşı olduğunu belirterek şikâyetçi olacaklarını açıkladı.
Emniyet: Vatandaşlar vurmuş
Emniyet yetkilileri sivil polis memurlarının olayla ilgilerinin olmadığını, tartışan iki genci ayırmak amacıyla yanlarına gitiklerini söyledi. Emniyet yetkililerinin iddiasına göre Ayhan Korbay'la Kenan Yeniçeri'nin polis olduğunu öğrenen vatandaşlar Toptan kardeşlere "Polisi niye dövüyorsunuz" diyerek saldırdı.
Asayişten sorumlu İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Naci Kuru, yaralı polis memurlarını ziyaret etti ve olayla ilgili bilgi aldı. Gözaltındaki Mustafa Toptan, Doğan Göztepe ve Celalettin Göztepe'yle tedavisi süren Sinan Toptan'ın, 'polise mukavemet, tehdit ve dayak' suçlarından adliyeye sevk edilecekleri belirtildi.