Toptan teröre cesaret verenleri sıraladı: Kuzey Irak Bağdat, ABD, AB

TBMM Başkanı Toptan, "Teröre destek verenler terörün bir gün kendi kapılarını da çalacağını bilmeli" diye konuştu.

ANKARA - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kuzey Irak, Bağdat, AB ve ABD'yi teröre cesaret vermekle suçlarken, "Herkesin aklını başına toplaması lazım. ’Bugün bana dokunmuyorsa, Türkiye’ye zarar veriyorsa önemi yok, terör olabilir’ diyenler. Bir gün terörün kendi kapılarını çalabileceğini bilmelidirler" dedi. Terörün amacının, Türkiye’de bir zafiyet meydana getirmek olduğunu kaydeden Toptan, "Ancak bu terörden medet umanlar bilmelidir ki biz bu oyunlara gelmedik, bundan sonra da gelmeyeceğiz" dedi. Toptan, dün Çankaya Üniversitesi yeni kampüs temel atma töreninde şu mesajları verdi:

Kaynaşmalıyız: Türkiye, çok hüzünlü günler geçiriyor. Hepimizi derinden yaralayan terör olayları, bizi terörün hedefine değil, tam tersine çağdaş uygarlık düzeyi yönüne çeviren olaylardır. ’Bir musibetten bin nasihat çıkar’ sözünü doğrulayacak ve Türkiyemizin lehine sonuçlar çıkarılabilecek çok kötü, çok acı olaylardır. Yaşanan olayların, bizi birbirimize daha çok kaynaştırması gerekir. Hiç kimse kuşku duymasın ki milletimiz emin olsun ki terörle mücadelede bizim bir taraftan yurt içerisinde barışı sağlarken, kesinlike terör önünde zafiyet anlamına gelecek hiçbir davranışa devletimizin hiçbir kurumu kesinlikle izin vermeyecektir.

Gerektiğinde uygulanacaktır: TBMM, TSK'ya duyduğu güveni ifade anlamında, hükümete istediği yetkiyi, gerektiğinde terör örgütünün en uç noktasına kadar gitmek suretiyle ortadan kaldırılması için yetki kullanımına izin vermiştir. Bu yetki, hükümetimiz tarafından, devletimizin çeşitli organlarıyla görüş birliğine varılıp eksiksiz, gerektiğinde uygulanacaktır.

Oyuna gelmeyeceğiz: Türk milletini bir yerlere çekmek isteyenlerin oyununa, Türk milleti gelmeyecek. Bizi kendi içimizde birbirimize düşürmeyi isteyenlerin oyununa şimdiye kadar gelmeyen Türk milleti, bundan sonra da gözünü daha açık tutacaktır. Terörün amacı, Türkiye’de bir zafiyet meydana getirmeye çalışmak, Türk insanını birbirine küstürmektir. Ancak bu terörden medet umanlar bilmelidir ki biz bu oyunlara gelmedik, bundan sonra da gelmeyeceğiz.

Cesaret verenler var: Bir iki sözüm de sözde terörden şikayet edip, teröre göz kırpanlaradır. Kuzey Irak’tan ülkemize sızıp, canlarımızı, fidanlarımızı kahpece şehit edenlere cesaret verenleredir. Bu cesaret Kuzey Irak’tan verilmektedir. Bu cesaretlendirici sözler Bağdat’tan verilmektedir. Bu cesaretlendirici sözler Avrupa Birliği’nden, ABD’den verilmektedir. Herkesin aklını başına toplaması lazım. ’Bugün bana dokunmuyorsa, Türkiye’ye zarar veriyorsa önemi yok, terör olabilir’ diyenler. Bir gün terörün kendi kapılarını çalabileceğini bilmelidirler.

Can vermeye hazırız: Kimsenin yardımı olmasa da Türkiye, terörle başa çıkabilecek güçtedir. Terörle mücadelede TSK, dünyanın en büyük ordularından biridir. Biz istiyoruz ki bölgemizde barış olsun, biz istiyoruz ki dünyada barış olsun. Çünkü biz böyle bir eğitim öğretim görerek, böyle bir prensip sahibi Ata’nın izinde yürüyen bir milletiz. Ama biz içimizde de barışı sağlamak için onun bize maliyeti ne olursa olsun Türk milletinin huzuru, güveni, Türk milletinin bölünmez bütünlüğü için, biz tek fert kalıncaya kadar canını vermeye hazır bir milletiz.

Bizim çocuklarımız: İçimiz gerçekten kan ağlamaktadır. Terörün varmak istediği hedef uğruna katledilen bizim çocuklarımız. Onların nereli olduklarını bile bilmiyoruz ama nereli olursa olsun onlar bu vatanın çocukları. Bizim dirliğimizi, düzenimizi bozmaya çalışanların oyununa gelmemeliyiz. Herkesin sağ duyulu hareket etmesi lazım. (Radikal)