Toptan: Terörün hedefi etnik ayrımcılık

TBMM Başkanı Köksal Toptan, terörün hedefinin, Türkiye'de çatışma ortamı yaratmak olduğunu belirterek, 'etnik ayrımcılık' uyarısı yaptı.

ANKARA- TBMM Başkanı Köksal Toptan, terörün hedefinin, Türkiye'de çatışma ortamı yaratmak olduğunu belirterek, 'etnik ayrımcılık' uyarısı yaptı.
Parlamento muhabirleriyle dün kahvaltıda bir araya gelen Toptan, şu mesajları verdi:
Kuşku duyulmasın: Tezkereyle TSK'ya, yurt dışına asker gönderilmesi hakkında izin veriliyor. Devletin bütün organları bu konuda çok ciddi bir çalışma içerisinde. En doğrusu neyse o yapılacak. Kkimsenin kuşkusu olmasın.
Çatışma endişesi: Belki de terör örgütünün hedefi; Türkiye içinde bir çatışma ortamı yaratmak, insanlarımızı en azından küs hale getirmek. Bu Türkiye'de daha önce sağ-sol, alevi-sünni şeklinde denendi. Şimdi etnik ayrımcılığa dayanarak deneniyor. Ama deneyimlerimizde de gördük ki bizim halkımız bu oyuna hiç gelmedi. Terör örgütünün eylemlerinin çok olduğu 10-15 yıl önce mahallelere kadar küslük havası girdi, ama halkımız o dönemde de bu oyuna gelmedi. Niye gelmiyor? Çünkü, bu devleti Kurtuluş Savaşı'nda doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi topyekun kuran... O Kurtuluş Savaşını veren insanlar, bugün devleti beraber koruma şuurunu yine gösteriyor.
Oyuna gelmeyin: Benim vatandaşlarımızdan, ricam; sakın ola bu oyunlara gelmesinler. Böyle bir oyuna gelirsek işte esas o zaman bölücü terörün varmak istediği nokta konusunda ona destek olmuş oluruz. Herkesin sağduyulu şekilde, devletin bütün organlarının, terörle mücadele konusunda, en doğru, en akıllı, en rasyonel kararları alacağından şüphe olmaması lazım. Bazı refleksleri, heyecanları anlıyorum. Ama kesinlikle bu heyecan, vatandaşın birbirine karşı durması, üzmesi şeklinde bir yere varmamalı.