Toptan'a göre Gül'ün görev süresi beş, TBMM'nin dört yıl

Meclis Başkanı Köksal Toptan, AKP yönetiminin aksine, referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğiyle, mevcut TBMM'nin görev süresinin dört, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de beş yıla indiğini savundu.

ANKARA - Meclis Başkanı Köksal Toptan, AKP yönetiminin aksine, referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğiyle, mevcut TBMM'nin görev süresinin dört, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de beş yıla indiğini savundu.
Hukuki tartışmaların gölgesinde yapılan referandumda, seçmen Anayasa değişikliklerine 'Evet' dedi. Ancak, Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmalar sürüyor. Başta CHP, bazı muhalefet partileri Gül'ün süresinin beş yıla indiğini savunurken, seçilme sistemi değiştiği için Gül'ün istifa etmesi ve cumhurbaşkanı seçiminin yenilenmesi gerektiğini ileri sürdü. Ancak bu görüş AKP yönetimince kabul görmedi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Gül'ün görev süresinin yedi yıl olduğunu savundu.
Bu tartışmalara dün parlamento muhabirleri ile kahvaltıda buluşan Toptan da katıldı. Sorular üzerine "Sadece bir hukukçu olarak kişisel görüşlerimi söyleyebilirim" diye söze başlayan Toptan, şöyle konuştu:
"Bence, milletvekilliği süresi dört yıla inmiştir. Yani dört yıl sonra milletvekilliği genel seçimi yapılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı süresi de beş yıla inmiştir. Sayın Gül, aday olduğu takdirde ikinci beş yıl için seçilebilir. Yani Anayasa'da yapılan değişiklik, bence getirmiş olduğu hükümlerle yürürlüğe girmiştir, uygulanması gereken şekilde yürürlüğe girmiştir. 22 Temmuz 2007'de seçimler yapıldığına göre, o zaman yaklaştığında (milletvekili genel seçimi), Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üç ay önce seçim sürecini başlatır. TBMM'nin bir karar almasına gerek yok. TBMM ne yapar? 'Yaz aylarında seçim zor oluyor' diyerek seçimi mayısa alabilir ya da biraz Anayasa'yı zorlama anlamına gelir ama eylüle alabilir. Parlamento bunu yapabilir. Parlamento seçim tarihiyle ilgili hiçbir şey yapmadığı takdirde, YSK kendi normal seçim takvimindeki süreler neyi gerektiriyorsa o süreci başlatır."
Toptan, bir gazetecinin, "Yani 22 Temmuz 2011'de seçim var" sözleri üzerine, "Bence öyle" dedi. Başka bir gazetecinin, "O zaman sayın Cumhurbaşkanı'nın görev süresi beş yıl" demesine Toptan, "Bence öyle" karşılığını verdi.