Topu topu iki yıl yatacak

Konya'daki facianın sorumlularının ağır şekilde cezalandırılması beklentisi büyük ölçüde boşa çıkacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Konya'daki facianın sorumlularının ağır şekilde cezalandırılması beklentisi büyük ölçüde boşa çıkacak. Yargıtay'ın uygulamaları dikkate alındığında onlarca ölüm ve yaralanmalara yolaçan müteahhit ve diğer sorumlular 'Tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet' suçundan en fazla beş yıl ağır hapse mahkûm edilebiliyor. Sorumlular, infaz yasasına göre de aldıkları cezanın yalnızca iki yılını çekip sonra özgür kalabiliyor.
Öncelikle inşaatın müteahhit ve mühendisleri ve oturma izni verilmesi nedeniyle belediye imar yetkilileri hakkında yürütülecek soruşturmada sorumluluk belirlenmesi halinde açılacak davada, Ceza Kanunu'nun iki ayrı maddesinin uygulanma ihtimali bulunuyor. Marmara depreminde Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun işaret ettiği uygulama TCK'nın 383. maddesi. Söz konusu madde, tedbirsizlik-dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet suçuna 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ağır cezada görülecek bu davada en üst sınırdan ceza verilmesi halinde bile, infaz yasasına göre, sanıklar en çok 2 yıl hapiste tutulabilecek. TCK'da aynı suçu düzenleyen diğer maddesi ise 455/2 fıkrası. Bu madde de son deprem davalarının bazılarında işletildi. Bu madde suça dört yıldan 10 yıla kadar ceza öngörüyor. 10 yıl hapse mahkûm edilecekler, dört yıl yatıp çıkabilecek.
Zamanaşımıyla kurtulmak yok
Sorumluların zamanaşımından yararlanması söz konusu olmayacak. Yargıtay, deprem davalarında suç tarihinin, yıkılan binanın yapıldığı tarih olarak kabul edilmesine karşı çıkmış ve bu suçlarda zamanaşımı tarihinin inşa tarihi değil, binanın yıkıldığı, ölümlerin meydana geldiği tarih üzerinden hesaplanmasını istemişti.