Torba yasa protestosuna biber gazıyla müdahale

Torba yasa protestosuna biber gazıyla müdahale
Torba yasa protestosuna biber gazıyla müdahale
Torba Yasa Tasarı'nı protesto için Meclis'e yürümek isteyen eylemcilere biber gazıyla müdahale edildi.

ANKARA -  Eyleme katılan binlerce kişi polisin 'dağılın' anonsuna rağmen Ziya Gökalp Caddesi'nden Kızılay'a kadar yürüdü. Korteje 57'li CHP 'li siper oldu. CHP'li vekiller kortejin önünde kol kola girdi, polis barikatının kurulduğu Kızılay'a kadar yürüdü. Kızılay girişinde dağılmaları yönünde 'uyarı' yapılan eylemciler ''Tayyip sonun Mübarek olsun'' şeklinde slogan attı.Grup, “Torba” tasarının geri çekilmesini isteyen pankartlar taşırken, eylem alanına üzerinde torba bulunan bir maket de getirdi. 


Kızılay meydanında barikat kuran polis engelini aşmak istedi. Bu sırada CHP Grup Başkanvekili İnce'nin emniyet amirleriyle yaptığı tartışma dikkat çekti. İnce, polis yetkililerine “Sen kimsin benim yolumu kesiyorsun? Ben senin vekilinim bu yolu kullanacağım buradan geçeceğim” dedi.  Bu sırada arbede çıktı. Polis sendikalılara polis göz yaşartıcı gaz sıktı. CHP'li Çetin Soysal da polisin sıktığı gazdan etkilendi. Soysal geçtiğimiz yıl yapılan TEKEL eyleminde de gazdan etkilenmişti. Eyleme HAS Parti Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da destek veriyor.


VALİLİK 'İZİN VERİLMEYECEĞİNİ' AÇIKLAMIŞTI 
Ankara Valiliği de hafta başında yaptığı açıklamada bu eylemi “yasadışı” ilan ederek, Meclis çevresinde herhangi bir eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğini ve eylem yapılması konusunda ısrar edildiği takdirde emniyet kuvvetlerinin eylemcilere engel olacağını, yaşanan tüm olaylardan eylemi organize edenlerin sorumlu tutulacağını açıkladı. 

 VALİLİĞİN 'YASADIŞI' KARARINA TEPKİLER
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, ''Sayın Başbakan diğer ülkelerde yapılan eylemler için 'halkın sesine kulak verin' derken ülkemizde halkın kulağı tıkanıyor'' dedi. 

KESK Başkanı Döndü Taka Çınar ise, sembolik zincir oluşturacaklarını belirterek, ''Tunus ve Mısır'daki gelişmeler onları korkutmuş olabilir'' ifadelerini kullandı. Yasağı 'sıkıyönetim mantığı' olarak değerlendiren TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu da, ''İşçiler, emekçiler haklarını arayınca yasaklar hatırlanıyor'' şeklinde konuştu.  (ajanslar)