Torba'da kaçak iskeleye geçit yok

Torba'da kaçak iskeleye geçit yok
Torba'da kaçak iskeleye geçit yok
Torba'da halk plajı ve yürüyüş yoluna kaçak iskele yapıp sahili kapatan işletmeye mahalleli tepki gösterdi. Tutanak tutan belediye işletme hakkında yasal başlattı

YAŞAR ANTER

MUĞLA - Bodrum İlçesi Torba Koyu'ndaki bir halk plajına 1'inci sınıf bir tatil köyü tarafından izinsiz olarak yaptırıldığı öne sürülen güneşlenme iskelesi ve müştemilatı tepkilere neden oldu. Torba Mahallesi Muhtarı Fatma Kavcar, tatil köyü hakkında, Belediye, Kaymakamlık ve Liman Başkanlığı'na suç duyurusunda bulundu. Bodrum Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon, tatil köyü yetkililerinin iskeleyi kendilerinden izin almadan kaçak olarak yaptıklarını söyledi.
Torba Koyu'nda 20 yıldan bu yana faaliyet gösteren 1200 yatak kapasiteli Clup Voyage Tatil Köyü, turizm sezonu öncesinde tesislerinin önündeki yaklaşık 300 metrelik halk plajı ve yürüyüş yoluna ahşap güneşlenme iskelesi yaptırdı. İskelenin girişine taştan kemer yaptıran tatil köyü yetkilileri, iddiaya göre müşterileri dışındaki kişilerin girmesini engellemek için 3 güvenlik görevlisi koydu. Koyun en güzel yerlerinden birindeki halk plajının tatil köyü yetkilileri tarafından işgal edilmesine isyan eden Torba Mahallesi sakinleri durumu muhtarları Fatma Kavcar'a iletti.
Yerel seçimlerde göreve gelen Kavcar, beraberindeki 5 kadın azayla birlikte kaçak olarak yapıldığı öne sürülen iskele hakkında Belediye, Kaymakamlık ve Liman Başkanlığı'na suç duyurusunda bulundu. Kavcar, daha sonra azalarla, incelemelerde bulunmak üzere iskelenin bulunduğu koya gitti. Burada, Kavcar ile kendilerine engel olmaya çalışan tatil köyü yetkilileri arasında tartışma çıktı. Kavcar, tatil köyünün genel müdürü Yılmaz Öztürk'e sahillerin herkesin kullanımına açık olduğunu belirterek, güneşlenme iskelesi ve müştemilatını kaldırmalarını istedi.

“İZİN ALDIK” İDDİASI
Bunun üzerine Öztürk, amaçlarının sahili güzelleştirmek olduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Gerekli tüm izinleri alarak güneşlenme iskelesini yaptık. Vergilerini ödedik. Sahili kimseye kapatmış değiliz. İsteyen herkes buradan rahatça geçebilir. Geçişler sırasında güvenlik görevlilerimiz de kendilerine yardımcı olacaktır. Ayrıca Bodrum'un her yerinde kaçak iskele var. Burası mı sorun?” dedi. DP'li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un kendilerinden alınan herhangi bir izin olmadığını söylediğinin hatırlatılması üzerine Öztürk, “Ben tesislerin genel müdürüyüm. İzin alınıp, alınmadığını çok iyi bilmem. Bu işlerle mimarlarımız ilgileniyor. Ancak, vatandaşların bir şikayeti varsa konuşulur sorun giderilir.”


KİRAYA VERMİŞLER
Otel yöneticileri ile muhtar Kavcar arasındaki tartışmayı duyarak gelen bir kişinin, “Otel yönetimi bu sezon için sahili Hint dansları yaptırmam için bana kiraladı. Dünyanın parasını ödedim. Bu durumda ben de sıkıntı yaşar mıyım?” demesi, tartışmaya yeni boyut katarken, gülüşmelere de neden oldu. Muntar Kavcar, sahillerin kullanımının kamuya, tasarrufunun ise Hazine'ye ait olduğunu anlatarak, kişilere kiralanamayacağını kaydetti. Kavcar, tatil köyü yetkililerinin geçen yıllarda da bu konuda Belediye, jandarma, Kaymakamlık ve Valilik tarafından defalarca uyarıldığını ileri sürerek, “Geri adım atacakları yerde daha ileri gittiler. Sezon öncesi düzenlediğimiz turizm toplantısında, Torba'yı güzelleştireceklerini yeni sahil projeleri olduğunu söylemişlerdi. Meğer proje, sahili kendilerinin kullanımına kapatmak içinmiş” dedi.


BELEDİYE TUTANAK TUTTU Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon, tatil köyü yetkililerinden kendisine güneşlenme iskelesi yapılması için talep gelmediğini söyledi. Herhangi bir izin verilmesinin de söz konusu olmadığını belirten Başkan Kocadon, şunları söyledi:
“Konuyu öğrenir öğrenmez, belediyenin ilgili ekiplerini gönderip tutanak ve fotoğraflarla durumu tespit ettirdim. Gereken yasal işlemi başlattım. Sahiller, kamunun ortak malıdır, kapatılamaz, işgal edilemez. Sahiller ve plajlarla ilgili projeleri belediyeler yapar ve uygular. Oradaki yasadışılığa müdahale edip, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi plajın halka açılmasını sağlayacağız.”(dha)