Torba'da örnek işbirliği

Kirlilik alarmı veren Bodrum'daki mavi bayraklı Torba Koyu'nu kurtarmak için sivil toplum örgütleri, turizmciler ve balık çiftliği sahipleri dün bir araya geldi. 12 tatil köyüyle 30 otelin yöneticilerinin de katıldığı toplantıda kirliliğin önlenebilmesi için ortak bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Balık çiftliği işletmecileriyle turizmciler, Bodrum'un mavi bayraklı Torba Koyu'nu kurtarmak için el ele verdi. Yapılan işbirliği anlaşması çerçevesinde, atıklarını bırakarak deniz kirliliğine yol açan balık çiftlikleriyle tekneler saptanıp, kalıcı önlemler alınacak.
20 bin yatak kapasiteli 12 tatil köyüyle 30 otel ve motelin bulunduğu, çam ormanları ve mavi deniziyle ünlü Torba Koyu için seferber olan sivil toplum örgütü temsilcileri, turizmci ve balık çiftliği işletmecileri, 'Acil Çözüm' toplantısı düzenledi. Milta Tatil Köyü Genel Müdürü Emir Bağ'ın başkanlığındaki toplantıya, koyda bulunan otellerin genel müdürleri, Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Demirel Gençağaoğlu, Muğla Kültür Balıkçılığı Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Akın Özder katıldı. İkiz Adalar ve Salih Adası'na son iki yılda kurulan balık çiftliklerinin koyda kirlilik yarattığını belirten Bağ, şunları söyledi:
"Denetimsizlik, su sirkülasyonu ve derinliğinin azlığı nedeniyle kirlilik had safhaya ulaştı. Kesinlikle kültür balıkçılığı yapan şirketlere karşı değiliz. Yanlış planlamalar ve turizm sektörüyle vatandaşın feryadını dikkate almayan makamlar, masa başında alınan kararlarla bu felakete neden oldu. Turizmciyle balıkçıyı karşı karşıya getirmek isteyenlerin oyununa gelmeden, her iki sektörü sıkıntıda bırakan sorunu, uzmanların
içinde yer aldığı ortak bir komisyon kurarak çözeceğiz."
Muğla Kültür Balıkçılığı Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Özder de işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7454257454250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.