Torba'da sıkı denetim

Bodrum'da turistik tesislerin Torba Koyu'na fosseptik atıklarını boşaltarak yarattığı çevre katliamına, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe el koydu. Pepe'nin talimatıyla Çevre ve Orman Muğla İl Müdürlüğü'nden çevre mühendisleriyle sağlık uzmanları bölgede inceleme yaptı.

MUĞLA - Bodrum'da turistik tesislerin Torba Koyu'na fosseptik atıklarını boşaltarak yarattığı çevre katliamına, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe el koydu. Pepe'nin talimatıyla Çevre ve Orman Muğla İl Müdürlüğü'nden çevre mühendisleriyle sağlık uzmanları bölgede inceleme yaptı.
Torba'da bazı tesislerin arıtma sistemlerinin çalışmadığı, bir kısmının
ise denize boru döşeyip pis sularını boşalttığını saptayan uzmanlar, cezaların komikliğinden yakındı. Bodrum'dakituristik tesislerin büyük bölümünün arıtmalarının tam olarak çalışmadığını belirten çevre mühendisi Hale Çil, "En fazla 3 milyar 800 milyon lira para cezası kesiyoruz, tekrarında iki katına çıkarıyoruz. Tesis aynı suçu tekrarladığında kapatılması gerekirken, turistik tesis olduğu için ve içinde turistler var diye kapatmayı uygulayamıyoruz" dedi.
'Neyse cezamız çekeriz!'
Uzmanların girdiği Far Turizm ve İnşaat Limited Şirketi'nin turistik tesisinin yöneticisi Nihan Arseven ise, "Bunu sadece biz yapmıyoruz burada birçok otel ve tesis aynı şeyi yapıyor. Cezamız neyse çekeriz" diye konuştu.
Sağlık Grup Başkanlığı çevre sağlık teknisyeni Murat Günaydın, Torba Koyu'ndaki kirliliği açıklarken, "Kolibasili seviyesi 100'ün altında olması gerekirken, bazı yerlerde bini aşıyor" dedi.
Muğla Valisi Hüseyin Aksoy ise sert uyarılarda bulundu. Vali, "Bu tesisleri gözlem altına alıp sık sık kontrol edeceğiz. Arıtma tesislerini kurmayan veya eksik çalıştıran tesisler gelecek yıl turist alamaz" diye konuştu.