'Töre' 16'sındaki Medine'yi öldürüp kümese gömmüş

'Töre' 16'sındaki Medine'yi öldürüp kümese gömmüş
'Töre' 16'sındaki Medine'yi öldürüp kümese gömmüş

Daha önce dedesini kendisini dövdüğü gerekçesiyle karakola şikâyet eden Medine, evlerinin bahçesindeki kazıda bulundu. FOTOĞRAF: HACI BOZKURT / DHA

Haber: HACI BOZKURT / Arşivi

ADIYAMAN - Kaybolduğu ileri sürülen 16 yaşındaki Medine, evinin bahçesindeki tavuk kümesinde, boğazına eşarp sarılmış, oturur vaziyette gömülü olarak bulundu. Töre cinayetine kurban gitmesinden şüphelenilen genç kızın cesedi gömüldüğü yerden çıkarılırken, anne ve daha önce kendisini dövdüğü gerekçesiyle polise şikayet ettiği bababa ile dedesi gözaltına alındı.

Polise ihbar geldi
Adıyaman’da önceki akşam 155 polis ihbar hattını arayan bir kişi, ailesi tarafından kaybolduğu öne sürülen Medine Memi adlı genç kızın, aile meclisinin aldığı karar doğrultusunda infaz edildiğini ve ardından Hürriyet Mahallesi’ndeki evlerinin bahçesindeki tavuk kümesine gömüldüğünü söyledi. Polis Medine Memi için resmi kayıtlarda herhangi bir başvuru yapılmadığını ancak mahalle sakinleri fırıncılık yapan dokuz çocuk sahibi Ayhan ve İmmihan Memi çiftinin ikinci çocukları olan Medine’nin kaybolduğunu söylediklerini belirledi.
İhbarcının bahsettiği evin bahçesinde tavuk kümesinin de bulunmasının ardından savcılıktan arama kararı alan polis, üzeri betonla kaplanmış olan tavuk kümesinde kazı çalışması başlattı. Yaklaşık dört saat süren ve 2 metre derinliğinde yapılan kazıda, genç kızın oturur vaziyette, boğazına eşarp sarılı haldeki cesediyle karşılaşıldı. 
Genç kızın yaklaşık iki ay önce polise giderek dedesi ve babasının kendisini dövdüğü gerekçesiyle şikayet ettiği belirlendi. Erkeklerle konuştuğu gerekçesiyle dayak yediğini öne süren Medine’nin şikâyetinin ardından, dede Fethi Memi ve baba Ayhan Memi hakkında işlem başlatıldığı öğrenildi. Genç kızın erkeklerle dolaştığı iddiasıyla töre cinayetine kurban gittiğinden kuşkulanırken, polis Memi ailesinin yaşadığı ev ve bahçesinde uzun süre inceleme yapıp, delil aradı. Gece geç saatlere kadar süren çalışmanın ardından polis, cinayetle ilgili olarak evde bulunan Medine Memi’nin annesi İmmihan, babası Ayhan ve dedesi Fethi Memi’yi gözaltına aldı. Baba Ayhan Memi ve dede Fethi Memi tutuklandı.