'Töre' belası TCK'yı bekliyor

Güldünya Tören'in katilleri indirim nedeniyle kısa bir süre hapis yatacak. Meclis'teki TCK tasarısı yasalaşmış olsaydı, katil ve azmettirenler ağırlaştırılmış müebbet cezası alabilecekti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Güldünya Tören'in ailesinin kararıyla öldürülmesi, töre cinayetlerini yeniden gündeme getirdi. TBMM Adalet Alt Komisyonu gündemindeki yeni TCK tasarısı yasalaşsaydı, bu ölüme karar verenler ile öldürenler, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılacaktı. Ancak tasarı henüz yasalaşmadığı için failler, ceza indiriminden yararlanacak, altı-yedi yıl hapis yatıp çıkacak.
Sivil toplum örgütleri, mevcut yasalardaki 'koruyucu' hükümler devam ettikçe töre cinayetlerinin önüne geçilemeyeceği görüşünde. Bu olayda, yürürlükteki TCK'nın 'haksız tahrik' hükmünün uygulanması halinde Güldünya'yı öldürenlerin cezaları 12-14 yıla düşebilecek. İnfaz hükümlerine göre failler altı-yedi yıl hapis yatıp çıkacak.
Gerekçe: Tahrik
TBMM Adalet Alt Komisyonu'nun gündeminde bulunan yeni TCK tasarısıyla ise namus cinayetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Alt Komisyon tarafından tasarıda yapılan değişikliklerle 'töre cinayetleri' için uygulanan 'ceza indirimleri'nin kaldırılması öngörülüyor.
Değişikliklerle TCK'da yer alan 'haksız tahrik' ibaresi, 'haksız fiil' olarak değiştirildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren nitelikli adam öldürme suçu kapsamına, 'eş ve kardeşlerin öldürülmesi' dahil edildi. Azmettirenlere suç işleyen kadar ceza hükme bağlandı.
Tasarı bu haliyle yasalaşabilseydi, Güldünya'nın ölümüne karar veren aile meclisi üyeleri de öldürenlerle aynı cezaya mahkûm olacaktı. Güldünya'yı kurşun yağmuruna tutan kardeşleri 'haksız tahrik' gerekçesiyle ceza indiriminden yararlanamayacağı gibi, 'nitelikli adam öldürme' suçu dolayısıyla ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılacaktı. Bu çerçevede Güldünya'yı öldürenlere 36 yıl hapis cezası verilebilecekti.
TBMM Adalet Alt Komisyonu'nda görevli Doç. Dr. Adem Sözüer, Türkiye'de uygulamalarla erkeklere kadınları öldürme yetkisi verildiğini söyledi. Sözüer, yürürlükteki kanunlarla karısını öldüren erkeğin "Karım beni aldatacağını söyledi, tahrik oldum" savunmasıyla ceza indiriminden yararlanıp dört-beş sene yatıp çıkabildiğini anlattı.
Kadına dört 'tercih'
Yürürlükteki yasalardan dolayı kadınlara 'Tecavüzcünle evlen', 'İntihar et', 'genelev' ve 'öldürülme' diye dört tercih sunulduğunu vurgulayan Doç. Sözüer, "Hukuk ve sosyal devletin gereği ise insanı korumaktır. Yeni kanunla kadınların bu dört tercihe mahkûm edilmesinin önüne geçiliyor. Cezalar ağırlaştırılıyor" dedi.