Töre cinayetinde beş aile ferdine müebbet

Töre cinayetinde beş aile ferdine müebbet
Töre cinayetinde beş aile ferdine müebbet

Ağabeyi tarafından sokak ortasında öldürülen Naile Erdaş?ın fotoğrafları tüm Türkiye?yi sarsmıştı. Fotoğraf: dha

VAN - Başkale ilçesinde tecavüz yüzünden hamile kalan doğum yaptıktan sonra da ‘aile meclisi’ kararıyla ağabeyi Kemal Erdaş tarafından öldürülen 16 yaşındaki Naile Erdaş’ın beş aile ferdi ömür boyu hapse mahkûm oldu.
Van’ın Başkale İlçesi’nde 21 Ekim 2006’da işlenen cinayetle ilgili dava, önceki gün karara bağlandı. ‘Aile meclisi’ kararıyla öldürülen Naile Erdaş cinayetiyle ilgili, katil zanlısı ağabey Kemal Erdaş, baba Mehmet ve anne Siti Erdaş, amca Kerim, dayıları Sabri ve Zeki Erdaş tutuklanarak cezaevine konulmuştu. 17 Ocak 2007’de tamamlanan iddianamede savcı, infazın ‘aile meclisi kararı ile’ işlendiğine kanaat getirirerek, cinayeti işleyen Kemal Erdaş’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 82’nci maddesinin 1’inci fıkrasında belirtilen ‘ağırlaştırılmış ömür boyu hapis’le yargılanmasını istedi. Savcılık, ailenin diğer fertleri olan ve Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan baba Mehmet ve anne Siti Erdaş’ın da TCK’nın 38 ve 82’nci maddesi olan ‘cinayete azmettirmek’ten, ağırlaştırılmış ömür boyu, yine tutuklu bulunan amca Kerim, dayıları Sabri ve Zeki Erdaş’ın da TCK’nın 39’uncu maddesinin 2 fıkrasında belirtilen ‘cinayete yardım’dan ömür boyu hapis cezası ile yargılanmalarını istemişti.
Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 2.5 yıldır görülen davanın dünkü son duruşmasında mahkeme Naile Erdaş’ı öldürmekle suçlanan ağabeyi Kemal Erdaş’ı ‘töre saiki ile adam öldürmek’ten, baba Mehmet Erdaş, anne Siti Erdaş, amca Kerim Erdaş, dayı Sabri Erdaş’ı ise ‘töre saiki ile adam öldürmeye azmettirmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırdı. Naile Erdaş’ın diğer dayısı Zeki Erdaş’a da hafifletici sebepler bulunduğundan 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Beş kişinin cezası, duruşmalardaki iyi halleri göz önüne lınarak ömür boyu hapse çevirildi.
Van Kadın Derneği Başkan Yardımcısı Zelal Özgökçe, mahkemenin vermiş olduğu kararı olumlu bulduklarını söyledi. Özgökçe,mahkeme heyetini tebrik ettiklerini belirterek, “Bütün ailenin birden bu şekilde ceza almasının caydırıcı niteliği de var. Bunun bizim için hayat kurtarır bir karar olduğunu düşünüyorum” dedi. (dha)