Töre cinayetine müebbet

Töre cinayetlerine uygulanan ceza indirimi tarih olacak. TBMM Adalet Komisyonu, töre nedeniyle adam öldürenlere, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine ilişkin düzenlemeyi kabul etti.

ANKARA - Töre cinayetlerine uygulanan ceza indirimi tarih olacak. TBMM Adalet Komisyonu, töre nedeniyle adam öldürenlere, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine ilişkin düzenlemeyi kabul etti. İşkence cezasının alt sınırı beş yıldan üç yıla düştü.
TBMM Adalet Komisyonu dün TCK tasarısı üzerindeki görüşmelere devam etti. Tasarının 'Hayata Karşı Suçlar' bölümünde yer alan 'kasten adam öldürmeyle ilgili nitelikli haller' maddesi 'töre ve namus cinayetleri' tartışmalarına
neden oldu. Komisyon üyesi olmamalarına karşın CHP'li Oya Araslı, Gaye
Erbatur ve Sıdıka Karabekir de toplantıya katılarak, nitelikli adam öldürme suçunun kapsamına 'töre saiki' ibaresinin eklenmesini istedi. Bunun üzerine Yargıtay Temsilcisi Osman Şirin, "Bu arı kovanına çomak sokmak gibidir. İstanbul'a kaçan ve fuhuş yapan 18 yaşındaki bir kız, kardeşi tarafından öldürüldü. Bu bir töre cinayeti ama haksız tahrik var" dedi. Bu sözlere CHP'liler sert tepki gösterdi. Tartışmaların ardından AKP ve CHP'lilerin ortak önergesiyle tasarıya 'töre saiki ile' ibaresi eklendi. Buna göre, töre veya namus gerekçesiyle adam öldüren kişi de ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılacak.
Hücre cezası
Aynı maddeye göre ayrıca, kasten adam öldürme suçu, üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı işlenmesi halinde de kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılacak. Tasarının idam cezaları yerine getirilen ağırlaştırılmış müebbet ile hücre cezasına ilişkin maddesine göre birden fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olan kişi altı aydan az iki yıl altı aydan fazla olmamak üzere hücre cezasıyla cezalandırılacak. Bu durumda da töre ya da namus gerekçesiyle birden fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis alan kişi ayrıca 'hücre' ile de cezalandırılabilecek.
İşkencede alt sınır üç yıl
Tasarının 'İşkence ve Eziyet' başlıklı bölümünde de AB'nin isteği doğrultusunda işkence cezasının alt sınırında indirim yapıldı. Buna göre bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönde acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu cezanın alt sınırı beş yıl olarak düzenlenmişti.
AB uzmanları bu durumda basit hakaret suçlarına da beş yıl ceza verileceğini bunun ise çok ağır olduğunu ifade etmişti. Komisyon aynı maddeye işkencede kasıtlı ihmali bulunan kamu görevlisinin cezalandırılmasına ilişkin yeni bir fıkra da ekledi. İşkenceye bizzat katılmayan, emir vermeyen ancak haberi olmasına rağmen engellemeyen kişiler de üç-beş yıl hapis cezası alacak.