Töre cinayetine müebbet hapis

Urla ilçesinde, evli kız kardeşi Arzu Kaya'yı başka erkeğe kaçtığı için bıçaklayarak öldüren Ömer Rençber, 'canavarca hisle, eziyet çektirerek cinayet işlemek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İZMİR - Urla ilçesinde, evli kız kardeşi Arzu Kaya'yı başka erkeğe kaçtığı için bıçaklayarak öldüren Ömer Rençber, 'canavarca hisle, eziyet çektirerek cinayet işlemek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Aslen Karslı olan 28 yaşındaki Arzu (Rençber) Kaya, dokuz yıl önce kendinden dokuz yaş büyük mevsimlik orman işçisi Mustafa Kaya'yla evlendi. İzmir'in Urla ilçesine bağlı Zeytinler Köyü'ne yerleşen çiftin üç çocuğu oldu. Geçim sıkıntısı çeken Mustafa Kaya'nın bir yaşındaki kızları Edanur'u İstanbul'daki bir akrabasına evlatlık vermesine kızan Kaya evi terk etıi.
Genç kadının gizli ilişki yaşadığı bir erkekle İstanbul'a gittiğini öğrenen Kaya ailesi, inşaat işçisi 33 yaşındaki Ömer Rençber'i görevlendirdi. Rençber de üç ay önce kardeşini bulup bıçaklayarak öldürdü.
İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün son kez hâkim önüne çıkan Rençber, "Konuşmak için yatak odasına çağırdım. Kocasından televizyonun sesini açmasını istedim. Ağzını kapattım, ardından bıçağı rastgele saplamaya başladım. Pişman değilim."
Mahkeme 'ağır tahrik' tezine katılmadı
Avukat Turan Aras, "Türk örf ve adetlerine aykırı bir şekilde evden kaçan Kaya, bütün ısrarlara rağmen kocasıyla bir araya gelmeye yanaşmamıştır. Olayın meydana gelmesinde ağır tahrik altında kalındığının kabulü gerekmektedir" dedi. Mahkeme heyeti isa Rençber'i önce ağırlaştırılmış müebbete mahkûm etti. Ardından iyi hali nedeniyle cezayı müebbete çevirdi.