Töre cinayetlerindeki 'tahrik indirimi' mahkemelik

Yargıtay, öldürülen ablasının intikamını almak için bir kişiyi öldüren sanığa altı yıl hapis cezasını az bulurken, Anayasa Mahkemesi de önümüzdeki günlerde 'haksız tahrik indirimine' son verilmesine ilişkin istemi görüşecek.

ADANA/ANKARA - Yargıtay, öldürülen ablasının intikamını almak için bir kişiyi öldüren sanığa altı yıl hapis cezasını az bulurken, Anayasa Mahkemesi de önümüzdeki günlerde 'haksız tahrik indirimine' son verilmesine ilişkin istemi görüşecek.
Adana'da 31 yaşındaki Yaşar Özkan'ın, 2004'te birlikte içki içtiği bacanağı Şevki Yılmaz tarafından bıçaklanarak öldürülmesi üzerine aile içinde kan davası başladı. Eşini kaybeden üç çocuk annesi Yeşim Özkan, Mersin'deki ailesinin yanına yerleşmek istedi. Kayınbiraderi Aşkın Özkan, "Annen kötü yola düşmüş, sen de mi öyle olacaksın?" diyerek yengesini tabancayla öldürdü.
Altı ay arayla öldürülen Özkan çiftinin katil zanlıları tutuklanırken,
Ali Cihangir ablasının intikamı için bir arkadaşıyla birlikte, Aşkın Özkan'ın anne-babasını kurşun yağmuruna tuttu. Baba öldü, anne ağır yaralandı. Tutuklanan Cihangir, yargılandığı Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'cinayeti ağır tahrik altında işlediği' gerekçesiyle altı yıl sekiz ay, arkadaşı Bünyamin Dağdoğan ise 12 yıl hapis cezasına mahkûm edildi.
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, her iki sanığa verilen cezayı az bulup kararı bozdu. Yargıtay, ağır tahrik indirimini yerinde bulmayıp, 'kan gütme saikiyle adam öldürmek'ten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istedi. Sanıklar yeniden yargılanıyor.
Törenin kurtarıcı maddesi
Töre cinayetlerinde de uygulanan 'ceza indirimi' Anayasa Mahkemesi'nin de gündeminde. Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi, TCK'nın 'haksız tahrik indirimi'ni düzenleyen 29. maddesinin iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, başvuruyu önümüzdeki günlerde esastan görüşerek karara bağlayacak.
29. madde, haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli eylemin etkisi altında suç işleyene, ağırlaştırılmış müebbet yerine 18-24 yıl hapis ve müebbet hapis cezası yerine 12-18 yıl hapis cezası verilmesini, diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarının indirilmesini öngörüyor. (dha, aa)