'Töre' için çifte cinayeti üstlenmiş

'Töre' için çifte cinayeti üstlenmiş
'Töre' için çifte cinayeti üstlenmiş
Kaçarak evlenen çift için aile meclisi 'ölüm' kararı alırken tetiği askerden kaçarak gelen kardeş çekti, anne de cinayeti üstlenip tutuklandı.
Haber: ALİ EKBER ŞEN - MUSTAFA İNSAN/DHA / Arşivi

Mersin’de 11 Şubat günü tabancayla öldürülen 19 yaşındaki Güler ve 29 yaşındaki Ferdi Azrak çiftinin, töre cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. Kaçarak evlenen Güler Azrak’ın askerden firar eden kardeşi Hasan Dursun’un tetiği çeken kişi olduğu, annesi Meryem Dursun’un ise suçu üstlendiği iddia edildi. Cinayet şüphelisi Hasan Dursun ile babası ve dört kardeşi gözaltında.
Güler Azrak, iki yıl önce ailesinin karşı çıkmasına rağmen Ferdi Azrak’la evlenip İstanbul ’a yerleşti. Güler ve Ferdi Azrak çiftinin yedi ay önce Berfin adını verdikleri kızları dünyaya geldi. İddiaya göre kızlarının evliliğini onaylamayan Ali ve Meryem Dursun çifti ile dört oğlu, aile meclisi kararıyla kızları Güler damatları Ferdi ve torunları Berfin’in infazına karar verdi. Yapılan plana göre anne Meryem Dursun, barışmak istediklerini söyleyerek kızını Mersin’e davet etti. Güler ve Ferdi Arzak, kızları Berfin’le İstanbul’dan yola çıkıp, 11 Şubat’ta Akdeniz ilçesindeki eve gitti. Burada saat 23.00 sıralarında Güler ve Ferdi Azrak tabancayla öldürüldü, kızları Berfin başından vurulup ağır yaralandı. Olaydan sonra anne Meryem Dursun suçu üstlendi.
Meryem Dursun, ilk ifadesinde “Kızım ve damadım İstanbul’dan Mersin’e gelip elimi öptü. Biz de barıştık. Olay sırasında damadım ile ailevi sorunlar nedeniyle konuşurken aramızda tartışma çıktı. Kendimi kaybedince 10 yıl önce satın aldığım ruhsatsız tabancayla rastgele ateş ettim. Torunuma ateş ettiğimi hatırlamıyorum” dedi. Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen anne tutukladı.
Ancak olayı soruşturan Mersin Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu dedektifleri, soruşturmayı derinleştirip baba Ali, anne Meryem ve oğulları Mehmet, Vedat, Ahmet ve Sabri’nin onaylamadıkları evlilik nedeniyle Güler ve Ferdi Azrak ile çocukları Berfin’in öldürülmesine karar verdiklerini, infazı gerçekleştirmek için de askerdeki Hasan Dursun’u çağırdıklarını saptadı. Dedektifler, tetiği çektiği iddia edilen Hasan Dursun’u saklandığı evde yakaladı. Daha sonra baba ve oğulları da gözaltına alındı.
Halen Adana ’da tutuklu bulunan Meryem Dursun’un da yeni gelişme nedeniyle Mersin’e getirilerek, yeniden ifadesinin alınacağı öğrenildi.
Olayda başından tek kurşunla vurulup ağır yaralanan yedi aylık Berfin’in Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde tedavisi sürüyor.