Töre kurbanı N.H.'nin cenazesi sahipsiz kaldı

Büyükçekmece Savcılığı, N.H.'nin 'ölüm fermanını' veren aile meclisi üyelerini sorgulamaya devam ediyor.

İstanbul Büyükçekmece'de tecavüze uğradığı için babası tarafından 'töreye kurban edilip' telle boğularak öldürülen 14 yaşındaki N.H.'nin cenazesi de, bundan önceki töre cinayetlerinde olduğu gibi sahipsiz kaldı. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, öldürülen kızın ailesinden 16 kişiyi gözaltına aldı. Savcılık, N.H.'nin "ölüm fermanını" veren babası, abisi, amcaları, halası, eniştesi ve yeğenlerini sorgulamaya devam ediyor. Gözaltındaki aile üyeleri, doktor kontrolundan geçirilirken çevrelerindeki medya mensuplarına sert tepki gösterdi.
Töre için katledilen talihsiz N.H.'nin cenazesi ise Adli Tıp'ta kaldı. Sabah saatlerinden bu yana cesedi soran kimsenin olmadığını belirten Adli Tıp Kurumu yetkilileri, "Ceset kurumumuza dün getirilmiş. Yakınları gözaltında olduğu için, cesedi arayan soran olmadı. Halitoğulları'nın cenazesine şu anda sahiplenen hiç kimse yok" dedi.

BAKANLIK EL KOYDU

Devlet Bakanı Güldal Akşit, 14 yaşındaki N.H.'nin ailesi tarafından öldürülmesi konusunda inceleme başlatıldığını bildirdi. Akşit, bu tür sorunların bir kalemde düzelebilecek sorunlar olmadığını belirterek, "Sadece kağıt üzerinde yasal düzenlemeler yaparak, ortadan kaldırılacak sorunlar değil. Bundan önceki cinayette de aynı şeyleri söylemiştik. Bunun içinde gerekli araştırmaları yapıyoruz. Sebebi
nedir, neden bu noktaya gelinmiştir konusunda... Ancak yasal düzenlemeler caydırıcı olması bakımından çok önemlidir" diye konuştu.