Töre vahşeti 12 yıl gizli kaldı

Evlilik dışı ilişkiden olan bebeği 12 yıl önce boğarak öldüren anne ve babayla iki kardeşi tutuklandı. Katil zanlısı anne ve baba bebeği öldürdükten sonra evlenmiş

OSMANİYE - Küçük bir bebeğin töreye kurban gittiği 12 yıl sonra ortaya çıktı. Osmaniye’nin Bahçe ilçesine bağlı Yukarıkardere köyünde, 12 yıl önce, evlilik bağı olmadan yaşanan cinsel ilişkiden doğan bebeği öldürdükleri ve gizlice gömdükleri iddiasıyla dört kişi tutuklandı.
Polisin elde ettiği bulgulara göre olay şöyle gelişti: Bahçe ilçe merkezinde oturan E.B.A ile M.A arasında yaşanan ilişkiden, 23 Mayıs 1997 tarihinde, Osmaniye Devlet Hastanesi’nde bir erkek bebek dünyaya geldi. İddiaya göre, E.B.A’nin ailesi, olayı namus meselesi yaparak töre kurallarının uygulanması kararı aldı. Bebeğin annesi E.B.A, bebeğin babası M.A ile kadının erkek kardeşi İ.B. ve eşi S.B, aralarında anlaşarak ismi bile konulmayan bebeği taburcu olur olmaz hastane yakınındaki bir arsada, çanta içerisinde iple boğarak öldürdü. Bebeğin cesedi ilçeye götürülerek, Yukarıkardere köyünde, bebeğin annesi E.B.A’nın erkek kardeşi İ.B’ye ait evin bahçesine gizlice gömüldü.
Bahçe İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 12 yıl sonra gelen bir ihbar üzerine Bahçe ilçesinin Yukarıkardere köyüne operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında evin bahçesi kazıldı. Kazılan bahçede yedi insan kemiği bulundu kemik bulundu.
Deliller incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderilirken, şüpheliler E.A, İ.A, B.A ve S.A. çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.
Bu arada, yaşadıkları birliktelikten doğan bebeği öldürdükleri belirlenen anne E.B.A ile baba M.A’nın daha sonra evlendiği ortaya çıktı. (aa)