Töreden çifte infaz

İki ailenin ortak kararı
Diyarbakır'ın Kozan Köyü'nde, eşi askerde olan 18 yaşındaki N.K. ve onunla ilişkide olduğu öne sürülen 21 yaşındaki Ferit Demir, ortak kararla vuruldu. N.K.'ya 14 yaşındaki kayınbiraderi, Ferit'e de 25 yaşındaki ağabeyi Remzi kurşun yağdırdı. Demir öldü. N. K. hastanede komada.
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Merkeze bağlı Kozan Köyü'nde yaşayan 18 yaşındaki N.K., imam nikâhlı eşini askere yollamıştı. Bir süre sonra N.K. ile 21 yaşındaki Ferit Demir arasında bir ilişki yaşandığı dedikodusu yayıldı. Bunun üzerine her iki tarafın ailesi toplanarak, iki sevgilinin öldürülmesine karar verdi.
Aile meclislerinin aldığı karar uyarınca askerdeki eşin 14 yaşındaki kardeşi A.T., yengesi N.K.'yı, Ferit Demir'in ağabeyi 25 yaşındaki Remzi Demir de kardeşini öldürmekle görevlendirildi.
14 yaşındaki kayınbirader A.T., önceki akşam yengesi N.K.'ya kurşun yağdırdı. Remzi Demir de ayrı bir yerde sıkıştırdığı kardeşi Ferit'e ateş açtı. 21 yaşındaki Ferit Demir yaşamını yitirirken, ağır yaralanan N.K. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı. Doktorlar N.K.'nın vücunda 10 kurşun yarasının bulunduğunu belirtti.
Ağırlaştırılmış müebbet
Olaydan sonra Jandarma köyde geniş çaplı operasyon başlattı. Töre gereği ellerini kana bulayan A.T. ile Remzi Demir gözaltına alındı. Yeni TCK'nın 'Kasten öldürme'yi düzenleyen 81. maddesinde, "Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis ile cezalandırılır" deniliyor. Maddede töre saikiyle işlenmiş cinayetler için ise 'ağırlaştırılmış müebbet' cezası öngörülüyor.
N.K.'ya sıkı koruma
Ağır yaralanan N.K.'nın hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı. Yoğun bakım ünitesi kapısında bir polis ve bir asker, N.K.'nın güvenliğini sağlarken servise girenler tek tek arama ve kontrolden geçiriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7494337494330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.