Törenin suç haritası

Meclis Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu: Son beş yılda 1091 olay Emniyet'e intikal etti. Ankara 110, İstanbul 101 ve İzmir 97 olayla ilk üç sırada.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Töre ve Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile yaptığı çalışmada töre, namus ve şiddet konusunda Türkiye'nin suç haritasını çıkardı. Beş yılda namus, töre ve şiddete dayalı 1091 olay Emniyet'e intikal etti.
Araştırma Komisyonu, EGM ile temasa geçerek bugüne kadar 81 ilde kayıtlara geçen; 'kız alıp verme', 'aile içi uyuşmazlık', 'cinsel taciz', 'yasak ilişki', 'tecavüz', 'töre' ve 'namus' konusundaki olayların dökümünü istemişti. EGM, 81 ilden son beş yıla ait bilgileri toplayarak komisyona ulaştırdı. EGM verilerine göre, 2000-2005 arasında Artvin, Amasya, Bilecik, Bolu, Eskişehir, Hakkâri, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Niğde, Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan, Karabük'te Emniyete yansıyan hiç bir olay olmadı. Verilere göre; Ankara 110 olayla ilk sırayı yer aldı. Bu ili 101 olayla İstanbul, 97 olayla İzmir, 78 olayla Diyarbakır izledi.
İstanbul'da dört töre cinayeti

 • Ankara'da 2000-2005 yılları arasında 25 namus, bir tecavüz, 16 yasak ilişki, dört cinsel taciz, 60 aile içi uyuşmazlık, bir kız alıp verme, iki de kan davası olayı gerçekleşti. Buna karşın Ankara'da töre cinayeti olmadı.
 • İstanbul'da dört töre cinayeti, 11 tecavüz, 38 yasak ilişki, yedi aile içi uyuşmazlık, üç kız alıp verme, 14 kan davası, 30 cinsel taciz olayı meydana geldi. İstanbul'da Emniyet'e intikal eden namus cinayeti olmadı.
 • İzmir'de iki kan davası, iki kız alıp verme, 42 aile içi uyuşmazlık, sekiz cinsel taciz, 11 yasak ilişki, iki tecavüz, 30 da namus cinayeti olayı Emniyet'e intikal etti. İzmir'de de kayıtlarda töre cinayeti yer almadı.
  Diyarbakır'da cinayet yok
 • Diyarbakır'da 19 kan davası, üç kız alıp verme, sekiz aile içi uyuşmazlık, beş cinsel taciz, 10 yasak ilişki, üç tecavüz, 35 namus cinayeti yaşanırken, hiçbir töre cinayetinin kayıtlarda bulunmaması dikkat çekti.
 • Bursa'da yedi kan davası, üç kız alıp verme, 26 aile içi uyuşmazlık, beş cinsel taciz, beş yasak ilişki, beş tecavüz, bir töre ve 18 namus cinayeti kayıtlara girdi.
 • Diğer illerdeki olay sayılarından bazıları şöyle: Antalya 48, Aydın 47, Elazığ 34, Gaziantep 33, Adana 32, Kayseri-Sivas 28, Mardin-Muğla-Yalova-Batman-Kilis-Zonguldak beş, Çanakkale-Düzce-Uşak dört, Çankırı-Edirne-Trabzon-Bingöl üç, Muş-Sinop-Karaman-Iğdır-Osmaniye iki, Adıyaman-Burdur-Erzincan-Kırşehir-Rize-Sakarya-Siirt-Bartın-Yozgat bir.


  • http://www.radikal.com.tr/7674957674950

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.