Törenin yeni silahı: İntihar!

Van Kadın Derneği Başkanı Özgökçe: Töre cinayetine ceza indirimi kalkınca, intihara zorlama öne çıkar. Artık her kadın intiharına kuşkuyla bakılmalı.

VAN - Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe, töre cinayetine ceza indiriminin yeni TCK'yla birlikte kalkmasının ardından, cezaevine girmek istemeyen birçok kişinin kadını intihara zorlayacağını ileri sürerek, "Bundan sonra her kadın intiharına şüpheyle bakılmalı" dedi.
Özgökçe, önceki yasalarda namus cinayetlerinde ceza indirimine gidildiğini, yeni TCK'da ise töre cinayetlerinin müebbet hapisle cezalandırıldığını anımsattı. Bunun sakıncalar da taşıdığını belirten Özgökçe, namus cinayetlerinin bundan sonra 'kadın intiharı' adı altında gerçekleşebileceği uyarısında bulundu. Özgökçe şöyle konuştu:
"TCK'da töre cinayeti cezasının artırılması kadın intiharlarındaki artışı da beraberinde getirecektir. Güldünya Tören'in öldürülmesi olayında, ailesi kızlarının ölümü yerine, oğullarının cezaevine girmesini üzüntüyle karşıladı. Cezanın artmasıyla, cezaevine girmek istemeyen birçok kişi kadını intihara zorlayacaktır. Bölgede bundan sonra her kadın intiharına mutlaka şüpheyle bakmak gerekiyor. Bu konuda savcılara ve adli tıp çalışanlarına büyük görev düşüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7670837670830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.