'Törenle alınan atlar dağda ölüme terk edildi'

'Törenle alınan atlar dağda ölüme terk edildi'
'Törenle alınan atlar dağda ölüme terk edildi'

?Önce tören yap sonra düşün? anlayışının kurbanı! Fotoğraf: MEHMET BAYER / aa

ÇANAKKALE - At arabalarının trafiğe çıkması yasaklanınca Çanakkale’de belediye tarafından satın alınan atların ölüme terk edildiği öne sürüldü.
Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Çanakkale Temsilcisi Sitare Şahin öfkeli: “Atların kentte taşımacılık işinde kullanılması İl Trafik Komisyonu’nun kararıyla 1 Şubat’tan itibaren yasaklandı. Belediye at arabacılığıyla geçinenlere para ödeyip at ve arabaları topladı. Daha sonra işe yaramayan, sakat ve zayıf atları dağa bıraktı. Bu Hayvanları Koruma  Kanunu’na aykırı. Suç duyurusunda bulunacağız. Dağa bırakılan 10 attan ikisi öldü. Bu hayvanlar vahşi yaşama alışkın değil. Belediyeden, atların bir rehabilite merkezine konulmasını talep ettik. Sağlamlarını yavaş yavaş sahiplendirelim, hastalara bakalım dedik. Bu işin peşini bırakmayacağız.”
Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Ada ise at arabacılığıyla uğraşan kişilerden topladıkları atların 10 veya 11’ini doğaya bıraktıklarını doğruladı, “Ancak onları ölüme terk ettiğimiz,  gerçeği yansıtmıyor” dedi. Ada, toplanan at arabalarından bazılarının da köylerde kullanılması için muhtarlıklara teslim edildiğini söyledi. At arabası sahibi 51 kişi, son kez İskele Meydanı’ndan belediyeye kadar kullandıkları at arabalarını 29 Ocak’ta belediye yetkililerine törenle teslim etmişti. (aa)