Töreye 'bakış' yeter!

'İçimde kaldı'
Sevgilisiyle kaçan iki kız kardeşinden birini öldüren 'Mehmet', TBMM Töre Cinayetleri Komisyonu üyelerini şaşırttı. Kardeşlerini ararken iki çocuğu hastalıktan ölen Mehmet anlatıyor: "Herkes bize manalı manalı bakıyordu. Pişman değilim. Çıkınca diğerini de öldüreceğim, çünkü içimde kaldı."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Sevgilisiyle kaçan iki kız kardeşinden birini öldürmekten Şanlıurfa Cezaevi'nde hükümlü Mehmet'in itirafları Türkiye'de kadına bakışı açık bir şekilde ortaya koydu. 'Namusunu temizlemek' için kız kardeşlerini ararken iki çocuğunu hastalıktan kaybeden Mehmet, "Pişman değilim, çıkınca diğerini de öldüreceğim, içimde kaldı" dedi. Ancak "Seni İstanbul'a götürseler, iş verseler yine öldürür müydün?" sorusuna "hayır" yanıtı verdi.
Aşiretlerle görüşüldü
AKP'li Fatma Şahin'in başkanlığındaki TBMM Töre Namus Cinayetleri Komisyonu, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da dört gün süren incelemesini tamamladı. Heyet, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ile görüştü, cezaevi ve sığınma evlerini ziyaret etti, aşiret reisi ve dini temsilcilerle buluştu.
Ceza da intihar da arttı
Diyarbakır'daki toplantıda Kadın Araştırma Merkezi Şube Başkanı Nebahat Akkoçlar, TCK'da 1 Haziran'dan itibaren töre cinayetine ceza indirimi kalktıktan sonra 'kadın intiharlarının' arttığını söyledi. Sivil toplum örgütü temsilcileri, son yıllarda kendilerine başvuran 85 kadından 15'inin nüfus cüzdanı olmadığını belirtti, "Bu kadınların doğduğu belli değil ki öldüğü belli olsun" dedi. Aşiret reisleri, töre ve namus cinayetlerinin eskiden olduğu gibi aile meclislerinde alınan kararlarla işlenmediğini savundu. Bu konudaki kavgaları ve kan davalarını sonlandırmak için devreye girdiklerini söyleyen aşiret reisleri, namus cinayetleri altında yatan temel sorunun 'işsizlik ve yoksulluk' olduğunu belirtti.
Şanlıurfa Cezaevi'nde yatan 30-35 yaşlarındaki Mehmet'in hikâyesi ise komisyon üyelerini şaşırttı. Aynı anda sevgilileri ile evden kaçan iki kız kardeşinden birini öldüren Mehmet, diğer kız kardeşini bulamadığı için öldüremediğini söyledi. Müebbet hapse mahkûm olmasına rağmen "Çıkınca diğerini de öldüreceğim, içimde kaldı" diyen Mehmet'in iki çocuğu da, kız kardeşlerini ararken hastalıktan ölmüş. Babası, iki kızını da affetmiş, hatta kızlar ile kaçtıkları erkeklerin aileleri barışmış, başlık parası bile verilmiş. Anacak Mehmet babasının affını, "O mecburdu. Herkes bize manalı manalı bakıyordu. Söyledikleri her şey bize iğne gibi batıyordu" diye yorumladı.
Mehmet, heyetin "Şimdi seni alıp İstanbul'a götürseler ve bir iş verselerdi, orada fazla tanınmazdın da, yine öldürür müydün?" sorusuna "hayır" yanıtı verdi.
Dedikodulara dayanamamış
Diyarbakır Cezaevi'nde bir başka hükümlü, işten eve döndüğünde karısını yatakta bacanağı ile yakaladığını, buna rağmen öldürmeyi düşünmeyip karısını evden kovduğunu anlattı. Daha sonra çıkan dedikodular yüzünden karısını ve bacanağını öldürmek zorunda kaldığını anlatan hükümlü, sekiz-dokuz yaşlarındaki çocuklarının ise ortada kaldığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7669847669840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.