'Töre'ye karşı ayet ve hadis ile mücadele

TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, bu tür olayların en çok yaşandığı Diyarbakır, Bakman, Şanlıurfa, İstanbul ve Mardin'de 'saha incelemesi' yapacak.

ANKARA - TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, bu tür olayların en çok yaşandığı Diyarbakır, Bakman, Şanlıurfa, İstanbul ve Mardin'de 'saha incelemesi' yapacak. Köylerde aşiret reisleri ve kadınlarla görüşecek olan komisyon üyeleri 'cinsiyet ayrımı ve şiddetin İslam'la bağdaşmadığını' anlatan ayet ve hadislerle toplumu bilinçlendirmeye çalışacak. Komisyon başkanı AKP'li Fatma Şahin, konuyla ilgili şöyle konuştu:
'En önemli unsur din'
"Cezaları ne kadar artırırsanız artırın bu konuda zihniyet değişimi gerekiyor. Dinimiz kadın ve çocuğa yönelik şiddete karşı çıkıyor. Toplumu etkileyen en önemli unsur dindir. Biz de bunu bir yaptırım gücü olarak kullanmak istiyoruz."
Komisyona önceki gün bilgi veren Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı Abdurrahman Akbaş da beş yıldır şiddet konusuna eğildiklerini belirtti ve "Şiddetin kaynağında İslam olmayacağını söylüyoruz. Peygamberimiz şiddet uygulamadı, uygulayanı uyardı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7613717613710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.