'Töre'ye karşı kardeş dayanışması

Aileye cephe aldılar

İlk öykü Muş'tan: 25 yaşındaki ağabey, 'amcaoğluyla kaçtığı için' ailenin 'Öldür' dediği 17 yaşındaki kardeşini dinledi, tecavüze uğradığını öğrendi, karakola gitti, "Kardeşimi asla sokakta bırakmam" dedi. Mardin'de 22 yaşındaki T.A., 'yasadışı ilişki'den hamile kalan kardeşini kurtarmak için bebeği türbeye bırakırken yakalandı.

İZMİR/MARDİN - Töre cinayetlerinde 'katil' rolünde görmeye alıştığımız ağabeyler, artık bu rolü reddediyor. Bir hafta içinde iki genç kadın, aile meclis kararıyla peşlerine düşen ağabeylerince korundu.
20 yıl önce Muş'un Malazgirt ilçesinden İzmir'e göç eden bir ailenin 17 yaşındaki kızı N.Ç. Haziran 2006'da ortadan kayboldu. 25 yaşındaki ağabeyi E.Ç.'ye, kardeşinin amcasının oğlu, evli ve bir çocuk babası Güven Ç. ile İstanbul'a kaçtığı anlatıldı. Amcaları, ağabey E.Ç.'den bu ayıbı temizlemesini, kardeşini öldürmesini istedi. E.Ç.'nin cinayet kararlılığı öyküyü kaçırıldıktan bir ay sonra İzmir'e teyzesinin yanına dönen kardeşinden dinleyene kadar sürdü.
Ağabey, kardeşinin başına gelenleri şöyle anlattı: "Amcamın oğlu, kardeşimi ilaçlı meyve suyuyla bayıltıp tecavüz etmiş. Hep şiddet uygulamış, parklarda yatırmış, yengem de bileziklerini almış. Hep işkence etmişler. Sonra da olayı kapatmak için öldürmemi istemişler. Kıyamadım. Onu da yanıma alıp ailemden ayrıldım. Ancak iki ay sonra aile meclisi tehditleri sıklaştı. Ben de kardeşimle önce karakola, oradan da savcılığa gittim."
Şimdi genç kadın devletin, ağabey güvenlik güçlerinin korumasında.
Bebeği bıraktılar
İkinci öykü Mardin'den. 22 yaşındaki T.A., yasak bir ilişkiden hamile kaldı, ama ailesinden gizlemeyi başardı. Doğum yaklaşınca Şırnak'ın Cizre ilçesine gitti, 15 gün önce de oğlunu dünyaya getirdi. 23 yaşındaki ağabey Z.A. da, kayıp kardeşini buldu. Genç kadını bebeğiyle birlikte Nusaybin'e getirdi. Ağabey kız kardeşini öldürmemek için bebekten kurtulmaya karar verdi. 12 Şubat'ta bebeği bir türbeye bırakırken yakalandılar. Genç kadın korumaya alındı.