'Töre'ye mikro krediyle direndi

11 yıl önce eşini kaybeden Adile Çiftçi, kayınbiraderiyle evlenmeye zorlandı. Reddedince aile meclisi iki çocuğunu aldı. Mikrokrediyle iş sahibi olan Çiftçi iki çocuğunu geri istiyor.

ŞANLIURFA - Maddi durumları iyi olmadığı için okuyamayan Adile Çiftçi, 13 yaşındayken dini nikâhla kamyon şoförlüğü yapan Mehmet Çakmak'la evlendirildi. Adile Çiftçi, eşini 11 yıl önce Hilvan yakınlarında trafik kazasında kaybetti.
Üç çocuğuyla ortada kalan Çiftçi için her iki aile meclisi toplandı ve genç kadının ölen eşinin yerine erkek kardeşiyle evlendirilmesine karar verdi. Eşinin ölümünün üstünden daha 20 gün geçmeden, üç eşli kayınbiraderi Hasan Çakmak'la evlenmeye zorlanan Çiftçi bu durumu kabullenmedi. Bunun üzerine aile meclisi, Çiftçi'den biri 1, diğeri 3 yaşında olan iki evladını aldı, 4 aylık kızınıysa kendine bıraktı. Resmi nikâh olmadığı için çocukları üzerinde hak iddia edemeyen Çiftçi, şu anda 14 yaşında olan Şükran ile 12 yaşında olan Taccettin'i o günden sonra bir daha göremedi.
Adile Çiftçi, bulduğu işlerde çalışarak şu anda 11 yaşında gelen Kader'le birlikte yaşam mücadelesini sürdürdü. Bir gün tarlada çapa yaparken bir arkadaşının tavsiyesiyle mikro krediye başvuran Adile Çiftçi'nin hayatı değişti. Şanlıurfa Belediyesi'nden 1000 YTL'lik mikro kredi alıp, çiçek satmaya başlayan Adile Çiftçi, daha sonra açtığı işyerinde çiçekçiliğin yanı sıra, giyim ve süs eşyaları satmaya başladı.
1000 YTL'lik mikro kredi ile bir yılda 10 bin YTL kazanan Çiftçi, "Uygulama hayatımı değiştirdi. Benim bakamayacağımı düşünerek elimden alınan çocuklarımı geri alacağım" dedi. Hedefinin giyim atölyesi açmak olduğunu anlatan Çiftçi, burada özellikle yetim çocuklara istihdam alanı yaratacağını söyledi.
Yakupkalfa İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi olan Kader ise bir an önce kendilerinden ayrı olan kardeşlerine kavuşmak istediğini dile getirdi.