Töreye 'tahsilli' destek

Türkiye'de töre ve namus anlayışı, kadınların davranışlarının toplumca kontrolünü meşru kılan büyük bir gözaltıya yol açıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye'de töre ve namus anlayışı, kadınların davranışlarının toplumca kontrolünü meşru kılan büyük bir gözaltıya yol açıyor. Toplum, töre ve namus cinayetlerine hoşgörüyle yaklaşıyor. Üniversite öğrencisi erkekler bile, törelere tümüyle uyulması konusunda direniyor.
BM Nüfus Fonu ve BM Kalkınma Programı katkılarıyla Nüfus Bilim Derneği tarafından töre ve namus cinayetlerinin en fazla olduğu belirlenen İstanbul, Şanlıurfa, Adana ve Batman'ı kapsayan bir araştırma yapıldı. Aralarında mağdurlar ve yakınlarının da yer aldığı 250 kişiye ulaşıldı.
Nüfus Bilim Derneği yöneticileri, önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak olan bu araştırmanın sonuçlarını TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'na sundu. Araştırmanın ortaya çıkardığı saptamalardan bazıları şöyle:

 • Namus kadın, kadın bedeni, cinselliği ve kadınların kontrol edilmesi olarak algılanıyor. Erkek sadece eşine değil kız kardeşi, annesi, ailedeki diğer kadınları, hatta çevredekileri de göz kulak oluyor. Bu da kadını erkeklerin gözetimi altına sokuyor. Erkeklerin sorumluluk alanları genişlerken, kadınlar üzerindeki baskı da artıyor.
 • Bu konudaki değerlendirmelerin çoğunluğunda kadınlar erkeklere göre, orta yaş ve üzeri erkekler ise genç erkeklere göre daha hoşgörülü. Köy kökenli, yaşlı, okuma-yazması olmayan kadınlar ile yoğun aile baskısı altındaki eğitimsiz genç kızlar bağnazlık açısından erkeklerden farklı değil. Üniversite öğrencisi erkekler bile, kişilerin töreye dayalı olarak öldürülmesine karşı çıkmakla birlikte, aile disiplini ve terbiyesi açısından törelere tümüyle uygulması konusunda aşırı hassasiyet gösteriyor.
  İslami prensiplere bağlanıyor
 • Namus anlayışı; gelenekler ve İslami prensiplere de bağlanarak toplumun geniş kesimlerine yayılıyor. Bu anlayış namus ve namusun korunması adına işlenen cinayetlerin haklı görülmesine yol açıyor.
 • Erkeklerin, özellikle de genç erkeklerin kendilerini belli ölçüde baskı altında hissetmelerine yol açan bu anlayış, kadınların davranışlarının toplumca kontrolünü meşru kılan büyük bir gözaltıya yol açıyor.
  Herkesin başına gelebilir!
 • Töre cinayetleri sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bağlantılı görülüyor ve buralardaki aşiret sistemi ile geri kalmışlığa bağlanıyor. Namus cinayetleri ise her yerde gerçekleşebilen, kaçınılmaz ve daha bireysel görülüyor. Kendisini aldattığı için karısını kıskançlık sonucu öldüren bir erkeğin durumu, 'herkesin başına gelebilecek bir şey' olarak nitelenebiliyor.
 • Kızların anneleri aile meclislerinin karar aldığı durumlarda orada bulunmuyor, ancak kararı bir şekilde onaylıyor. Hatta, bu tür olaylarda anneler kendilerini içinde yaşadıkları topluluğa karşı hesap verme konumunda görüyor. Çünkü kadının toplumdaki rolü evin dirliği ve çocukların terbiyecisi olarak kabul edilmekte.
 • Namus cinayetlerinin gerekçeleri arasında ekonomik durum, ataerkil aile yapısı, sosyal baskının insanları çaresiz hale getirmesi de sıralanıyor. Birçok kişi magazin programlarını da suçluyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7636177636170

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.