Töreyi, karısını ve işçisini dolandırdı

28 yaşındaki Lokman B., sık sık iş seyahati nedeniyle bindiği İzmir-İstanbul uçağında hostes Gülşah İ.'yi gördüğü anda vuruldu. Uzun süre peşinden koştu, sonunda sevgili olmayı başardı. Antalya'ya yerleşip evlendiler.

ANTALYA/İZMİR - 28 yaşındaki Lokman B., sık sık iş seyahati nedeniyle bindiği İzmir-İstanbul uçağında hostes Gülşah İ.'yi gördüğü anda vuruldu. Uzun süre peşinden koştu, sonunda sevgili olmayı başardı. Antalya'ya yerleşip evlendiler. Ya da şanssız kadın öyle sandı. Çünkü Serdal Uzun diye tanıdığı kocasının gerçek ismi Lokman'dı. Dört yıl önce amcasının kızıyla evlenmişti, üstelik bir de çocuğu vardı. Genç kadını kandırmak için işçisi Serdal Uzun adına sahte kimlik belgesi düzenlemişti. Amcasının kızı olan eşine telefonda 'Başkasıyla evlendim' diyecek kadar kendine güveniyordu. Ancak gerçek Serdal Uzun'un evlenmek istemesiyle başlayan soruşturma Lokman B.'nin hapse girmesine yol açtı.
Aile zoruyla evlendi
İzmir'de tavukçuluk şirketi sahibi olan Mardinli Lokman B., ailesinin zoruyla dört yıl önce amcasının kızı L.B. ile evlendirildi. Sık sık iş seyahati için uçakla İstanbul'a giden Lokman B., kendisiyle aynı yaştaki hostes G.İ.'ye ilk görüşte âşık oldu. Uzun süre peşinden koştuğu hostesle sevgili olan Lokman B., sık sık buluşmaya başladı. Aile korkusuyla eşinden ayrılmak istediğini söyleyemeyen Lokman B., işçisi 26 yaşındaki Serdal Uzun'un kimlik fotokopisini elde edip üzerinde kendi fotoğrafı bulunan
ama bilgileri Uzun'a ait nüfus cüzdanı çıkardı. Hostese evlenme teklif eden ve 'Evet' yanıtını alan Lokman B., 5 Aralık 2006 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde nikâh kıydırdı ve hostes G.İ. ile evlendi. Lokman B., nikâhtan sonra Antalya'dan ev kiraladı ve özel bir havayolu şirketinde çalışan G.İ. ile mutlu bir evlilik yaşamaya başladı. Lokman B. hostes eşine, sık sık iş seyahatine çıktığını belirterek İzmir'deki kendi eşinin yanına gitti.
İşçi evlenmek isteyince
İki evi bir arada idare eden Lokman B.'nin foyası bir yıl sonra işçisi Serdal Uzun'un, evlenmek için İzmir Adliyesi'ne gitmesiyle ortaya çıktı. Adliyede 2006 yılından beri evli göründüğünü öğrenen Uzun, adının dolandırıcılık olayına karışmış olabileceğini düşünerek hemen İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Yürütülen soruşturma sonucunda Antalya Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Lokman B.'nin yerini belirleyerek, 'sahte nüfus cüzdanı düzenlemek ve bu belgeyle evlenmek' suçlamasıyla hostes eşi G.İ.'nin yanında gözaltına aldı. Bir yıldır birlikte yaşadığı adamın evli olduğunu ve başkasına ait nüfus cüzdanıyla kendisiyle nikâh yaptırdığını öğrenen hostes, Lokman B.'den kendisini kandırdığı gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Lokman B., 'nitelikli dolandırıcılık" ve 'sahte kimlik düzenlemek' suçlarıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
'Ailemden dolayı ses çıkarmadım'
Lokman B.'nin İzmir'de yaşayan eşi dört yaşında bir çocuk annesi 24 yaşındaki L.B. Mardinli bir aileden geldikleri için kendilerine sorulmadan evlendiklerini belirten genç kadın şöyle konuştu:
"Eşimle ben amca çocuklarıyız. Aslında ne o ne de ben evlenmeyi istememiştim. Bir gün ceplerini kurcalarken hostesin fotoğrafını bulup sordum. Ancak beni dinlemeyip, söylemedi. O kadar akıllıydı ki benim saflığımı kullanıp kandırıyordu. Bir gece hiç eve gelmeyip beni ve çocuğumu terk etti. Daha sonra da telefon açıp evlendiğini söyledi 'Sen oğlumuzu büyüt ben senden onu alırım' dedi. Ailemden dolayı sesimi çıkaramıyordum. Kayınpederim aynı zamanda amcam. Aşiretten gelen bir aileyiz. Ben de ailenin bir kadın üyesi olarak sesimi çıkaramıyordum. Daha sonra anne ve babam da bana destek vermeye başladı. Psikolojik sorunlarım başladı. Sinir krizleri geçirdim, ama elimden hiçbir şey gelmedi. Şimdi de bir yere gidemiyorum. Evimi terk edemiyorum."
'En ağır ceza verilsin'
Eşi Lokman B.'ye karşı sevgisinin kalmadığını dile getiren L.B., "Artık bizim evlilik hayatımız bitti. Çevremdeki herkes, yaşadığım acılardan dolayı boşanmamı söylüyor. Ancak boşanamam, bir çocuğumuz var" dedi L.B., uyuşturucu madde kullandığını ileri sürdüğü eşinin en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini söyledi.
L.B., eşinin Antalya'da yaşadığı hostes G.İ.'yi de suçladı: "Eşimin evlendiği hostes kadın, onun benimle evli olduğunu biliyordu. Ancak o kadın, onu kandırdı. Tutuklandığı gün, evimizi aradı. Tutuklandığını söyledi. 'Gelin avukat tutun, yardım edin' diye telefonu kapattı. Her şeyi o planladı. Ben de ondan şikâyetçi olmak istiyorum. En kısa sürede dava açacağım." (dha, aa)