Torunların en hayırsızı

Anneannesini öldürdü

16 yaşındaki liseli M.I., üç sınıf arkadaşıyla birlikte evine gittiği anneannesini önce dövdü sonra sekiz bıçak darbesiyle öldürdü. Zanlılar 850 YTL ve banka cüzdanlarıyla kaçtı. Korkunç cinayet iki gencin vicdan azabı çekmesi sonucu ortaya çıktı.
Haber: TAHSİN ÜLKER / Arşivi

ADANA - Semahat Ölçücü, 84 yaşında hayatını kaybetti. Onun eceli, çok sevdiği için ölen kocasının adını verdiği torununun elinden oldu. Cinayeti okulda, üç sınıf arkadaşıyla planlayan 16 yaşındaki torunun gözü, 850 YTL ve banka hesap defterlerindeydi.
Ölçücü, Adana Reşatbey Mahallesi'ndeki evinde yalnız 'yaşıyor'du. Ölen eşinin emekli maaşını alan Ölçücü'nün dairesi, üç kızından Aysun I. ve eşi Ramazan I. ile aynı apartmandaydı. Ölçücü, Aysun ve Ramazan I. çiftinin çocuklarını çok severdi. Öyle ki, ona ölen kocasının adını vermişti.
Torun M.I. lise ikinci sınıf öğrencisiydi. Kendisine çok düşkün anneannesinin katledildiği önceki gün de, sınıf arkadaşları T.Ş., A.K. ve Ü.V. ile birlikte eve gelmişti. Gençler, burada bir süre konuştuktan sonra, iki kat yukarda oturan Ölçücü'nün evine çıktı.
İfadelere göre çaldıkları kapı açılır açılmaz, yaşlı kadının başına vurup, yere düşürdüler. Dövüp bayılttıktan sonra, sıra evde para aramaya gelmişti. Ancak torun, ayılıp da kendisini tanır korkusuyla bir bıçak alıp baygın haldeki anneannesini sırtından sekiz kez bıçakladı. Dört saldırgan, daha sonra buldukları 850 YTL ve üç banka hesap defterini alıp kaçtı. Parayı paylaşan gaspçılar evlerine dağıldı. Ancak cinayetten beş saat sonra T.Ş. ve A.K., 'Belki yaralıdır, kurtaralım' düşüncesiyle polise giderek cinayeti anlattı.
Polis dört saldırganı gözaltına alırken Ölçücü de evinde ölü bulundu. İlk sorguda torunun, cinayeti itiraf ettiği belirtildi.