Torunu bile adaleti göremedi

Torunu bile adaleti göremedi
Torunu bile adaleti göremedi

Türkler'in kızı Nilgün Soydan

Kemal Türkler davası zamanaşımından düşürüldü. Mahkemede Türkler öldürüldüğünde 1.5 yaşında olan torunu müdahil avukat olarak bulunuyordu.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi


DİSK ’in kurucularından Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980’de öldürüldüğünde 1.5 yaşında olan torunu Burç Akpınar dün avukat olarak davanın duruşmasındaydı ve mahkeme kararını açıkladı: “Davanın zamanaşımından düşmesine...”

Kemal Türkler öldürüldüğünde kızı Yasemin Akpınar’ın oğlu Burç Akpınar, 1.5 yaşındaydı... Burç Akpınar, büyüdü, hukuk fakültesini okudu, avukat oldu. Dedesinin öldürülmesi davasında müdahil avukat olarak görev aldı. Dava dün Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görüldü. Müdahil sıralarında Türkler’in eşi Hatice Sebahat Türkler, kızları Yasemin Türkler Akpınar, Nilgün Soydan vardı. Yanlarında da avukatları duruyordu. Onlardan biri de avukat Burç Akpınar’dı. Duruşmada mahkeme heyeti davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkmasına...” karar verdi. Yıllardır süregelen davada Türkler ailesi bir kez daha yıkıldı. 30 yıl cinayet aydınlatılmadığı gibi eldeki tek fail de ceza almadan yargılama bitti. 2003’te hukuk fakültesinden mezun olup, iki yıl sonra dedesinin davasına giren Akpınar Radikal’e şunları anlattı: “Çocukken duruşmalara gitmedim. Beni uzak tutuyorlardı. Ama dedemin anısıyla büyüdük. Katil yakalandığında ben fakültedeydim. Failin yakalanması bile 19 yıl sürdü. Elimden ne geliyorsa yaptım. Her şey henüz bitmedi. Yine Yargıtay’a gideceğiz.”

‘Gördüm o öldürdü’
Türkler’in kızı Nilgün Soydan 30 yıl önce babası evden çıkarken odasından el salladığı sırada öldürülüşüne tanık olmuştu. Dün karara tepkiliydi: “Ünal Osmanağaoğlu babamı öldüren katillerden biridir. Gözümle gördüm. Devlet katilin hesabını tarihe verecektir...”

Zamanaşımına uğrayan davanın özeti şöyle: “Cinayetin ardından iki kişi yakalandı. Dava 1981’de açıldı. 1987’de iki sanık 32 yıl hapis cezası aldı. Osmanağaoğlu 19 yıl sonra yakalandı, 2003’te beraat etti. Yargıtay beraat kararına bozdu. 2007’de tekrar delil yetersizliğinden beraat kararı verildi. Yargıtay yine bozdu. Mahkeme 30 Temmuz 2009’da kararında direndi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, hükmün bozulmasına karar verdi.