Tövbekârın 'cennet'i oldu

38 yaşına kadar yörenin en ünlü avcılarından biri olan Ali Şifai Erkol, yaralı bir ördeği görüp tövbekâr oldu. Son 20 yılını yaralı, hasta kuşların bakımına adayan Erkol'un bahçesi kuş cennetine döndü.

AKSARAY - 38 yaşına kadar yörenin en ünlü avcılarından biri olan Ali Şifai Erkol, yaralı bir ördeği görüp tövbekâr oldu. Son 20 yılını yaralı, hasta kuşların bakımına adayan Erkol'un bahçesi kuş cennetine döndü.
Aksaray'ın Eskil ilçesine bağlı Taşkesik Yaylası'nda çiftçilik yapan beş çocuk babası Erkol, tövbesini anlattı: "Av merakım, 20 yıl kadar önce yaralı bir ördek bulup onun çırpınışını görünce tamamen bitti. Eve götürdüğüm kuşu iyileştirmek için bir ay uğraştım. Kuşun çektiği acıdan etkilenerek, avcılığa tövbe ettim. Daha önce bu kuşları öldürdüğüm için duyduğum pişmanlık, bende yoğun bir kuş sevgisi oluşturdu. Bir süre sonra evimin bahçesinde küçük bir gölet oluşturdum. Bulduğum yaralı kuşları tedavi ettim. Daha sonra onlar benden, ben de onlardan kopamadığım için göleti kuş barınağı haline getirdim. Bazen avcılar da yaraladıkları kuşları bana getiriyor. Bu kuşların arasına, ülkemizde yetişmeyen bazı türleri de satın alıp ekledim. Burada 40 türde, 400 kuş var. Kuşlara yılda yaklaşık 10 ton buğday ve deniz ürünü yediriyorum. Bir damla eti için bu kuşları avlamak vahşet. Bugün avcılık yapanlara bakınca çok üzülüyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7625817625810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.