Toz bulutu nedeniyle asit yağmuru uyarısı yapıldı

Toz bulutu nedeniyle asit yağmuru uyarısı yapıldı
Toz bulutu nedeniyle asit yağmuru uyarısı yapıldı

Güneydoğu dün bir kez daha toz bulutlarının etkisi altında kaldı. Şırnak?ta göz gözü görmez hale geldi (solda). Devlet Bakanı Yılmaz?ın uçağı zorunlu iniş yaptı. fotoğraf: Ramazan Imrag / dha

DİYARBAKIR - Suriye üzerinden gelen toz bulutları bir kez daha Güneydoğu’yu etkisi altına aldı. Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve ilçelerinde toz bulutu nedeniyle hava ve kara ulaşımı aksadı.
Doğu Anadolu Kalkınma Birliği’nin toplantısına katılmak üzere yola çıkan  Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bindiği uçakta heyecanlı dakikalar yaşandı.  Diyarbakır’da asit yağmuru uyarısı yapıldı.

Bakanın uçağında heyecan
Ankara’dan havayolu ile Elazığ’a giden Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bulunduğu uçak, iki kez alanı pas geçtikten sonra Malatya Erhaç Havaalanı’nı zorunlu iniş yaptı. Ankara-Adıyaman uçağı da Malatya’ya inmek zorunda kaldı. THY’nin 07.25’te yapılması planlanan İstanbul-Şanlıurfa seferi ise iptal edildi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hava Kalitesi Kontrol Şefi Çevre Mühendisi Mehmet Bıkım, toz bulutunun tehlike yarattığını söyledi ve uyardı: “1 metreküp havada 400 mikrogram partikül bulunmasının normal olduğu halde toz bulutunun en yoğun olduğu Mardin’de metreküpte 2 bin 500 mikrogram düzeyinde partiküle ulaşıldı. Hava Kalitesini İzleme İstasyonu Diyarbakır’da gün ortasındaki bir saatlik ortalama verisinin metreküpte 1087 mikrogram olarak ölçtü. Bu, tehlikeli düzeydir. Çocuklar, yaşlılar ve solunum yolu sorunu bulunanlar başta olmak üzere yurttaşlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı. Havada bulunan kurşun, kadminyum gibi ağır metallerin yağabilecek yağmurla birlikte asit yağmuruna dönüşecek, bunun da bina ve taşıt yüzeylerinde korozyona, doğal yaşam üzerinde olumsuz etkisi olacaktır. ” 
Toz bulutları nedeniyle Şırnak’ın Suriye sınırındaki Cizre, Silopi ile Mardin’in Nusaybin ilçelerinde görüş uzaklığı zaman zaman 20 metreye kadar düştü. Tozdan görünmez hale  araçların sahipleri yıkamacılar önünde kuyruklar oluşturdu. (dha)