Trabzon, ikna odalarıyla silahsızlanıyor

TRABZON - Silah tutkusuyla ünlü Trabzon, ‘ikna odaları’ sayesinde silahsızlanıyor. Trabzon’da, 2005 yılında 1707 adet silah ruhsatı verilirken, geçen yıl bu rakam 190’a indi.
Silahsızlanma, görev yaptığı illerde eğitim çalışmalarıyla tanınan, Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın kente gelmesiyle başlamış. Trabzon’un silahla anılmasını arzu etmediğini ve bu nedenle silah ruhsatları konusunda bir dizi çalışma yaptıklarını kaydeden Okutan, şöyle devam etti:
“Trabzon, bir kültür, sanat ve estetik şehridir. Silaha sahip olmanın ve taşımanın törelerimizde yer alan gelenekleşmiş ve kurumsallaşmış yanı vardır. Silah taşıyan kişinin üzerinde silah olduğunu kimse bilmez. Hatta kültürümüzde silahın gösterilmesi de ayıp sayılır. Ancak son yıllarda kültürel yozlaşmadan silah taşıma ve silah kültürü de nasibini aldı. Magandalar, kabadayı, şiddet düşkünü insanlar ortaya çıktı. Bugün ne yazık ki ülkemizin değişik yerlerinde en ufak bir olayda silah atılıyor.”
Silah olayının sadece Trabzon’a indirgenmemesi gerektiğini vurgulayan Vali Okutan, “Bilgi ve teknoloji çağında artık eskisi gibi silaha ihtiyaç kalmadığını düşünmekteyim. Sadece ilimizde değil bütün ülke genelinde  silaha olan talebinin azaltılması gerekiyor” diye konuştu.
Silah ruhsatı almak isteyen kişileri artık titizlikle incelediklerini belirten Okutan, ruhsat için başvuran insanları, silah almamaları yönünde ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Okutan, Trabzon Valiliği tarafından 2005 yılında 1707 silah ruhsatı verildiğini ifade ederek, “Bu rakam 2006 yılında 1019, 2007 yılında 222 ve son olarak geçen yıl 190 olarak gerçekleşti. Ruhsatlarda çok önemli bir düşüş yaşandı” dedi. (aa)