Trabzon'a ilk neşter

Samsun incelemede
Vali, tepki toplamıştı.
İçişleri Bakanlığı, Dink cinayetinin ilk faturasını Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Emniyet Müdürü Reşat Altay'a kesti; işlemin gerekçesi açıklanmadı. Samsun Emniyet Müdürlüğü hakkında da inceleme başlatıldı.
Tepki almıştı
Altay, eleştiriliyordu.
Yavuzdemir, suikast için "İdeolojik örgüt yok" sözleriyle tepki almıştı. Trabzon bürokrasisinin cinayette ihmali olduğu yönündeki iddiaları araştırmak üzere kente iki Mülkiye Müfettişi de gitti.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastının faturasını Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Emniyet Müdürü Reşat Altay'a kesti. Bakanlık, suikastta Trabzon bürokrasisinin ihmali olduğu yönündeki iddiaları araştırmak üzere kente iki mülkiye müfettişi gönderdi.
Altay'ın görevden alınmasının ardından Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne vekâleten polis başmüfettişi Arif Akkale getirildi. Vali Yavuzdemir'in yerine herhangi bir atama yapılmadı. Akkale'nin ismi AKP iktidar olduktan sonra Emniyet Genel Müdürü Yardımcılığı ve Polis Akademisi Başkanlığı için geçmişti. Akkale için gönderilen kararname taslakları Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den dönmüştü.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Trabzon halkımızın huzuru için, Trabzon şehrimizin üzerine sıçratılmaya çalışılan bir kara lekenin ortadan kaldırılması için burada müfettişlerin yapmakta olduğu çalışmanın sağlıklı bir şekilde yürümesi lazım. Onun için bu adım atılmıştır" dedi. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'sa görevden alma kararını eleştirerek, "Hükümet, sorumluluğu kendi üzerinden kendi bürokratlarına atma suretiyle işin içinden sıyrılacağını zannediyor. Sorumluluk varsa bu siyasidir" diye konuştu.
'Gönlüm ferah'
Vali Yavuzdemir, görevden alındığını öğlen yemeğinde öğrenirken, sorular üzerine, "Bu tasarrufun ne olduğunu biliyorum. O nedenle gönlüm ferah bir şekilde Trabzon'dan ayrılıyorum. Ben valiyim, nereye gönderirlerse görevimi yaparım" dedi. Kimseye kırgın olmadığını ifade eden Yavuzdemir, görevi boyunca Trabzon'a ve halkına yararlı olmaya gayret gösterdiğini söyledi.
'Huzur bozan ceza çeker'
Yavuzdemir, 2006 Haziran'ında TAYAD'lılara yapılan saldırıdan sonra da, "Halkımızın huzurunu bozan cezasını çeker" demişti. Dört gün sonra linç girişimini protesto etmek isteyen TAYAD üyeleri ikinci kez saldırıya uğrayınca da şöyle konuşmuştu: "Bazı çevreler, Trabzon'da kamu düzenini olumsuz etkileyecek davranışlarda ısrar ediyor. Suç sayılan fiiller yargıda mutlaka karşılığını bulacak."
Trabzonsporlu futbolcular Gökdeniz Karadeniz ile Fatih Tekke'nin işyeri ve araçlarını kurşunlamakla suçlanan Hakan Süleyman "Kurşunlanma olayını vali 20 gün önce biliyordu" demişti. Yavuzdemir bunu yalanlamıştı. Yavuzdemir'in suikastın ardından yaptığı, "Bunlar ideolojik olmayan bir çete gibi. Yalnız polisiye tedbirlerle olmaz. Buralarda daha çok Ogün var. Aileler ilgilenmiyor. İşsizlik var ve macera arayan gençler bu tür çeteler oluşturuyorlar. Bölge çok şehit verdiği için milliyetçi tepki artıyor. Bu sosyal bir olaydır" açıklaması tepki almıştı.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevinden alınan Altay, görev süresindeki ilk büyük olayda koltuğunu kaybetti. Altay, Mayıs 2006'da, Ramazan Akyürek'in Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanmasının ardından Trabzon Emniyet Müdürü olmuştu.
Cerrah'a işlem yok
Dink cinayetiyle ilgili "Olayda örgüt bağlantısı yok" diyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.