Trabzon'da eylem: Kürtçe konuşan arkadaşımız dayak yedi

Trabzon'da eylem: Kürtçe konuşan arkadaşımız dayak yedi
Trabzon'da eylem: Kürtçe konuşan arkadaşımız dayak yedi
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir öğrencinin Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradığı ve dövüldüğünü açıklayan Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu üyesi öğrenciler protesto eylemi yaptı.

TRABZON - Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Eğitim Fakültesi'nde bir öğrencinin Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradığını ve dövüldüğünü açıklayan Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DEDÖF) üyesi bir grup öğrenci Rektörlük önünde protesto eylemi yaptı, Kürtçe slogan attı.
KTÜ Rektörlük binası önünde toplanan DEDÖF üyesi yaklaşık 30 öğrenci dün akşam saatlerinde KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi'nde bir öğrencinin, yurtta telefonda Kürtçe konuştuğu için sağ görüşlü öğrenci grubunun saldırısına uğradığını ve dövüldüğünü ileri sürdü. Yurtta yaşanan olayı protesto eden öğrenciler ''Faşizme karşı omuz omuza', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı. 'Okulda saldırgan çeteler istemiyoruz' pankartı açan öğrenciler suçluların adalete teslim edilmesini istedi.
Daha sonra Kürtçe, 'Be Ziman Jiyan Na be!' (Dilsiz yaşam olmaz) diye slogan atan öğrenci grubu, olaysız dağıldı. (Fatih TURAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113295611329565

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SOYLENECEK COK SOZ VAR!.. - Kara Ismail

  Bizde ayrimcilik yok diyenlere duyurulur!.. Nerdesiniz, neden kulaklarinizi bu tur; irkci, ayrimci, otekilestirici, ayirici saldirilara sessiz kaliyorsunuz! "Biz Kurtlerle, et ve tirnak gibiyiz.. Kurt sorunu diye bir sorun yok!.. Bunu dis gucler ve onun icteki isbirlikcileri soyluyor!; diyenlere duyurulur!.. Nerdesiniz? Kardesin dili susturulurken, neden sussarsiniz? Boyle kardeslik olur mu hic? Iste, Kurt sorununu vareden bu anlayis... Biri surekli dislarken; digerleri surekli sustular!.. Seyrettiler; hakaretleri,otekilestirmeleri... Ingilizce, Fransizca konusanlar,sarki soyleyenler hayranlikla alkislanirken...Kurtce dili, Kurtce turkuler; bolucu ve tehlikeli goruldu!.. Kurdu ve Kurtceyi hep asagiladilar ama kardeslik edebiyatini da hic eksik etmediler dillerinden.. Biz boyle geldik buralara.. Soylenecek cok soz var!..

  Faşizm Değil De Ne? - Selimserincan

  Öğrenci telefonda Kürtçe konuşuyor.Muhtemelen de anne-baba veya bir yakınıyla konuşuyor.Ana diliyle konuşan bir insanı bu en doğal hakkından mahrum etme cesaretini gösterirken,arkasındaki hangi güce güveniyor bu ırkçı zihniyetli sözde öğrenci gurubu ? Tabii ki zihniyetini kendine örnek aldığı faşist iktidardan.O öğrenci gurubuna sesleniyorum:Siz kabul etmeseniz de Kürtler Kürtçe konuşacaktır.Kedinin ''miyav''demesini yasaklamak gibi bir şey sizin istediğiniz.Kimse sizin ''Hav hav'' deyişinize karışıyor mu ?

  Kamuflaj - gazetey

  kimse kimseye durduk yerde itelemez. PKK nın propagandasını yapmışlar mı onu incelemek gerek. Coni hesaplarına göre yakında zaten herkesin birbirinin boğazına sarılması aşamasına geçilecek. Bu tür tartışmalara da gerek kalmayacak.

  Direnmek - Amedia

  Kürd halkı asimilasyondan, ezilmişlikten, sömürmüşlükten, inkarlıklardan, sürgünlüklerden çıkarak Büyük mücadele ve büyük DİRENİŞ'ler vererek bu güne geldi Artık bu tür saldırganlıklar Vız gelir :)

  İNSAN HAKI MİNSAN HAKKI HAK GETİRE. - m.rozbilen

  Olacağı bu.Sen misin kürtçe konuşan.90 yıldır koşullandırılanları zaptetmek gerekir.Aksi halde ülkeyi bölecekler bu gidişle.Kürtler birleşelim dedikçe kimileri ille de bölünelim diyor.Yoksa bu saldırılar neyin nesi?