Trabzon'da gerilim yüksek

Trabzon Valisi, halkın tahriklere kapılmamasını istedi. TAYAD'lılar bugün otobüslerle kente gitme hazırlığında. AKP: "Zaaf yok, provokasyon var."

TRABZON/İSTANBUL/ANKARA - Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, düzenlediği basın toplantısında, Trabzon'da meydana gelen olayları değerlendirirken, "Bazı çevrelerin Trabzon'da kamu düzenini olumsuz etkileyecek tutum ve davranışları, ısrarla sergilemeye devam ettikleri gözlenmektedir. Trabzonlulardan tahriklere kapılmamalarını istiyorum" dedi. Bugün otobüslerle Trabzon'a gidecek olan Tutuklu ve Hükümlü Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (TAYAD), üyeleri polis ve saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunacak. MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ise, linç girişiminin bildiri dağıtanlara değil hükümete yönelik tepkinin eseri olduğunu savunarak, "Bu bir halk hareketi. Bu politikalar devam ettiği sürece bu olaylar sürer" diye konuştu.
'Polis örnek davrandı'
Trabzon'da 6 Nisan'da bildiri dağıtan beş kişinin vatandaşlar tarafından dövülmesiyle tırmanan gerginliğin, polisin örnek sayılabilecek çabasıyla sonlandırıldığını belirten Yavuzdemir, şöyle konuştu: "Trabzon'da dün (önceki gün) yeniden, genel güvenliği olumsuz yönde etkileyici hareketler meydana gelmiştir. Bazı çevrelerin Trabzon'da kamu düzenini olumsuz etkileyecek tutum ve davranışları ısrarla sergilemeye devam ettikleri gözlenmektedir. Hiç kimsenin adaletin yerine geçmeye hakkı olmadığı gibi sağduyu sahibi yüce Türk milletinin huzurunu bozmaya da hakkı yoktur. Kamu düzenini olumsuz etkileyebilecek ve halkı tahrik edebilecek her türlü davranıştan sakınılması gerekir. Bu konuda sivil toplum örgütlerine ortak sorumluluk düşüyor, sakin ve sağduyulu davranılması gerekiyor. Her zaman takdir ettiğim Trabzon halkından da bu tür tahriklere kapılmamalarını, sakin ve temkinli olmalarını rica ediyorum."
Bir gazetecinin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Trabzon Şubesi'nin olaylarda polisin müdahalesini yetersiz bulduğu açıklamasını hatırlatması
üzerine Yavuzdemir, "Polisimiz örnek davranışlar sergilemiştir. Ben İHD Trabzon Şubesi'nin görüşüne katılmıyorum. Polislerimizi kutluyorum. Tüm emniyet teşkilatımızın alınlarından öpüyorum" diye konuştu.
TAYAD'lılardan eylem
TAYAD üyeleri, İstanbul'da basın açıklaması yaparak, çıkan olaylardan ötürü AKP hükümetini sorumlu tuttu. Saldırıların hak ve özgürlük mücadelesi veren tüm kesimlere yönelik olduğunu belirten TAYAD'lı aileler, "Bu ülkede biz Maraş'ları, Sivas'ları yaşadık. O zaman da belliydi provokasyonların kimler tarafından hazırlandığı. Yine 'din-bayrak elden gidiyor' kışkırtması kullanılmıştı" dedi.
AKP'nin provokatörlere hiçbir şey yapmamış gibi, basın yoluyla 'Halkın hassasiyeti' diyerek saldırıları körüklediğini iddia eden TAYAD üyeleri, provokasyonların sorumlularının yargılanmasını istedi. TAYAD üyeleri, bugün saat 13.00'te Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptıktan sonra Trabzon'a hareket edecek. Dernekten yapılan açıklamada, otobüslerle Trabzon'a gidileceği, Emniyet Müdürü ve saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunulduktan sonra, beş TAYAD'lının tutuklanmasına neden olan bildirinin dağıtılacağı belirtildi. TAYAD'lılar dün Ankara'daki İnsan Hakları Anıtı önünde de protesto gösterisi yaptı.
Öte yandan Trabzon'da saldırıya uğrayan Müjde Ünsal ve Emrullah Avcı, avukatları Özgür Yılmaz'la birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelerek suç duyurusunda bulundu.
MHP: Düğmeye halk bastı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya da, Trabzon'da bildiri dağıtan sol görüşlü gençlere yönelik linç girişiminin bildiri dağıtanlara değil hükümete yönelik tepkinin eseri olduğunu savunarak, "Bu bir halk hareketi. Düğmeye bastıysa millet bastı. Bu politikalar böyle devam ettiği sürece bu olaylar devam eder" dedi.
'Bence tepkiler olumlu'
Kaya, şöyle konuştu: "Hükümetin AB meselesi, Amerika ile ilişkilerde ortaya koyduğu pasif, alttan alan, onurumuzu zedeleyen politikaları, Kuzey Irak'taki durum ve misyonerlik faaliyetleri millette bir birikim oluşturdu ve bu birikim birtakım vesilelerle kendini ortaya koyuyor. Vatandaşın tepkisini ortaya koymasını olumlu buluyorum. Ancak ordaki tepki 3-5 tane bildiri dağıtan adama değil bu hükümete olan bir tepki. Yoksa linç girişimini onaylamak elbette ki mümkün değil.Halk hareketi bu. Halk galeyana geldiği zaman kimi tutacaksın?" (Radikal, dha, aa, anka)


    http://www.radikal.com.tr/7437587437580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.