Trabzon'da hüzünlü gün


Katilin anne ve babası, maktulün akrabalarına üzüntülerini iletti ve başsağlıdığı diledi.
Fotoğraf: dhaTrabzon'da, 16 yaşındaki liselinin öldürdüğü Katolik rahip Santoro'nun yakınları dün kilisedeydi. Rahibin annesi Maria Polselli, kız kardeşleri ve dayısı Antonio Polselli'yle birlikte İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Camillo Ruini de törene katıldı. Katilin annesi Necmiye ve babası Hikmet A., aileye başsağlığı diledi.

TRABZON - 16 yaşındaki lise öğrencisi O.A., Katolik Santa Maria Kilisesi'ndeki pazar ayininden sonra Rahip Andrea Santoro'ya arkadan yaklaştı. O.A. ifadesinde cinayeti şöyle anlattı: "Rahip dua ediyordu. Asıl amacım tekbir getirip Hz. İsa figürüne ateş etmekti. Bir eliyle gözlerimi kapatıp ateş ettim. Rahibin vurulduğunu anlayınca 'Ben adam mı öldürdüm' diye düşündüm. Büyük pişmanlık duydum."
Mahkemeye göreyse pişmanlık değil kasıt vardı. O.A. silahını iki kez ateşlemişti.
Tarih 5 Şubat 2006'ydı. Dünyanın dikkati aylar sonra Hrant Dink cinayetiyle tekrar gündeme gelecek Trabzon'a çevrilmişti.
Türkiye ve dünya gündemine bomba gibi düşen cinayetin üzerinden bir yıl geçti. Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Hıristiyanlığı tanıtmak için kendi bedenini feda ettiğini söylediği ve Hz. İsa'ya benzettiği Rahip Andrea Santoro dün İtalya'dan gelen yakınları ve din adamları tarafından anıldı. Anma töreni için İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Camillo Ruini, Roma'dan Mauro Parmeggiani ve rahip Enrico Feroci, Rahip Santoro'nun annesi Maria Polselli, kız kardeşleri Maddalena ve İmelda, dayısı Antonio Polselli dün sabah Trabzon'a geldi.
Koruma polisleri dışında hiçbir görevlinin karşılamadığı grup, havalimanı VIP salonunda bir süre dinlendi. Kardinal Ruini, burada yaptığı kısa konuşmada, İtalya ve Türkiye arasındaki dostluk bağını güçlendirmek için geldiklerini söyledi.
'Türk halkına teşekkür ederiz'
Rahip Santoro'nun kız kardeşi Maddalena'ysa ağabeyinin Türkiye'deki amacının diyalog olduğunu belirterek, "İtalya'dayken de Hıristiyanlık ve Müslümanlık arasında iyi ilişkiler kurmak için çalışıyordu. Umarım bu diyalog günden güne devam etsin, somut şekilde yürüsün, iki din arasında sevgi büyüsün. Türk halkına Andrea'yı altı yıl boyunca aralarına kabul ettikleri için Teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Sancta Maria Kilisesi'ndeki ayine yaklaşık 35 kişi katıldı. Ayinde Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Mons. Antonio Lucibello, Anadolu Episkoposu Luigi Padovese ve İngiliz Büyükelçiliği Müsteşarı Michael Roberts hazır bulundu. Dinsel tören sonrasında Kardinal Ruini İtalyanca yaptığı konuşmada "Trabzon,
Anadolu ve tüm Türkiye'de bulunan Hıristiyan cemaate yakınlığımızı ve kardeşçe dayanışmamızı ifade etmeye geldik" dedi.
'Anne kardinalin elini öptü'
Santoro'nun ölüm yıldönümünde ilginç bir buluşma yaşandı. 18 yıl 10 ay hapse mahkum olan katil O.A.'nın annesi Necmiye ve babası Hikmet A., Santoro ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.
Oğlu ceza aldıktan sonra basının önünde "Benim oğlum 18 yıl da yatar, 20 yıl da yatar. Devleti milleti için yatıyorsa helal olsun benim evladıma. Allah için yatıyor!" diyen anne Necmiye A., Santoro ailesine cinayetten büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Bu buluşma sırasında kilisede bulunan Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canikoğlu iki aile arasında yaşananları şöyle anlattı: "Necmiye, Kardinal Ruini'nin elini öptü ve eşi Hikmet A. ile birlikte çok üzgün olduklarını söyleyerek başsağlığı diledi. Santoro'nun ailesi de "Çocuğu (katil zanlısı O.A) ziyarete giderseniz bizim de iyi niyetli dileklerimizi iletin. Dualarımız Santoro ve çocuk içindir" dediler.
Sancta Maria Kilisesi'nde bir yıl önce kurşun sesi vardı. Aynı yerden dün yükselen diyalog ve hoşgörü çağrıları Trabzon'da güne damgasını vurdu. (Radikal, dha)